Poslední dva ročníky Expedice Mars nebyly jednoduché a zároveň i velmi nevyzpytatelné. Jsme rádi, že se tento rok může opět uskutečnit simulovaná mise, i když v poměrně netradičním stylu. Tento ročník totiž vysíláme na povrch planety Mars posádky rovnou dvě!
 
První simulovaný let v pořadí absolvuje posádka ročníku EM20 ve složení Anna Průšová (bioložka), Eva Müllerová (popularizátorka), Martin Čmel (fyzik) a Jakub Kliment (fyzik). Součástí hlavní posádky EM20 měl být také Oliver Nagy (fyzik), který z důvodu karantény nemůže na let nastoupit a bude tak muset svou posádku podporovat pouze ze Země. Simulace ročníku EM20 odstartuje v neděli 5.12. ráno. Na povrch Marsu by měli dva členové posádky vstoupit v pondělí 6.12. ve večerních hodinách. Jejich opětovný návrat na Zemi je naplánován na středu 8.12. večer.
 
Posádka EM20
 
Druhý simulovaný uskuteční posádka ročníku EM21. Členy posádky jsou Laura Halászová (bioložka), Martina Kerhartová (fyzička), Adam Benjamin Plšek (fyzik), Ivo Mühlbach (fyzik) a Viktor Adámek (popularizátor), který nahradí původního člena hlavní posádky Jiřího Krause (inženýr), který se bohužel nemůže simulovaného letu zůčastnit. Posádka EM21 odstartuje svou misi ve čtvrtek 9.12. ráno a v pátek 10.12. večer vstoupí dva její astronauti na povrch rudé planety. Podle letového plánu se posádka EM21 vrátí zpět na Zemi v neděli 12.12.2021 v ranních hodinách.
 
 
Průběhy obou simulací můžete sledovat na našich sociálních sítích, včetně tiskové konference s posádkou EM20, která proběhne ve čtvrtek 9.12. od 11:00.
 
Držíme oběma posádkám palce a letu zdar!