Josef Lát

Velitel Expedice Mars

Vést Expedici je radost. Mám kolem sebe totiž lidi, kteří pro účastníky dají první poslední a já se na ně můžu v průběhu ročníku spolehnout. Studuji strojní fakultu na ČVUT a vedle školy rád hraju různé písně s přáteli a starám se o pár webových stránek.

Samuel Amrich

Zástupce velitele pro SK & velitel odbornosti Fyzik

 Je to už niekoľko rokov odkedy som sa ako účastník prebojova do simulácie. Celý koncept ma tak nadchol, že som ihneď vstúpil do organizátorského zboru. V súčasnosti som zástupcom veliteľa a veliteľ odbornosti fyzik.

Soňa Kernerová

Hlavní koordinátorka

V Expedici Mars se již mnoho let starám o koordinaci všeho možného, 

V současné době studuji magisterské studium na dopravní fakultě ČVUT se zaměřením na Smart Cities. Vždy mne fascinovala komplexnost dopravy jako systému, který se dotýká každého z nás. Nejraději chodím po horách, plavu, lezu na stěně či obdivuji dobře vyřešený veřejný prostor.

Michal Vyvlečka

Hlavní metodik

Každý fyzik chtěl být v dětství astronomem, proto jsem se taky před dvanácti lety přihlásil do Expedice Mars. Od té doby se Expedice víc než změnila, stejně jako já. Na hvězdy už koukám dalekohledem jen málokdy, ale často zvedám oči k obloze s úžasem, fascinací a hlavou plnou otázek. Začal mne fascinovat svět úplně jiných měřítek, který se chová podle zákonů kvantové teorie, proto se taky vědecky věnuji výzkumu kolem kvantových počítačů na univerzitě ve Vídni. Ale nejen vědou je člověk živ, pracuji pro Českou akademii věd jako metodik vzdělávání a jsem členem představenstva České rady dětí a mládeže. Když mám náhodou volno tak s batohem přecházím hory v zapomenutých koutech planety, anebo po světě cestuji jako dobrovolník. Letos už pátým rokem Expedici povedu a budu se svým úžasným týmem dělat vše proto, aby vám tato soutěž dala tolik, co dává posledních 12 let mně.

Simon Klinga

PR a propagace
Zpočátku jsem si nebyl vůbec jistý, jestli na to mám, zda bych se měl do Expedice Mars vůbec hlásit. Navíc jsem na ni narazil pouhé tři dny před uzavírkou domácích projektů. Navzdory tomu jsem ale šel do toho, přihlásil se a udělal domácí projekt. Pozvali si mě do semifinále, pak finále a ... do simulace. Bylo to neuvěřitelné. Pro každého mám jasný vzkaz, běž do toho. Expedice Mars je postavená tak, že Ti přinese mnohem víc, než bys během ní kdy mohl ztratit. Prohrává jedině ten, kdo se vzdá.

Viktor Adámek

Koordinátor internetového kola

Jako popularizátor jsem se expedice zúčastnil v roce 2021. Na rok naplněný zážitky, završený simulovanou misí rozhodně jen tak nezapomenu. Těší mě, že můžu být v organizátorském týmu a pro další ročníky expedici dál zlepšovat. V současné době jsem v maturitním ročníku na Gymnáziu v Ústí nad Orlicí. Ve volném čase rád hraji na kytaru, věnuji se popularizaci vědy nebo třeba stavím rakety.

Filip Holoubek

Koordinátor Space Day

 

Jako fyzik jsem se zúčastnil Expedice Mars v roce 2019. Tato zkušenost mi nejen rozšířila mé znalosti, ale také jsem potkal mnoho přátel. Studuji astrofyziku na Masarykově Univerzitě v Brně, což je výsledek mého nadšení pro vědu, které přišlo hlavně díky Expedici Mars. Jsem rád, že mohu být pro nové organizátory důkazem, že absence zkušenosti se simulací letu na Mars nebrání v tom stát se organizátorem a být platným členem v organizátorském týmu.

Ondřej Lavecký

Koordinátor simulace

Konstruktérem expedice jsem se stal roku 2021 a tato zkušenost naprosto změnila můj život. S pomocí mých kontaktů a přátel z Expedice Mars 2021 jsem založil soutěžní tým Space Carrots, se kterým jsme se účastnili raketových soutěží. Později jsem se přidal k pořadatelům této soutěže, totiž Czech Rocket Society, ve které stavím kapalinové raketové motory a nejvýkonnější rakety co Česká Republika zná. Tímto směrem se budu udávat celý svůj život.

Katka Sochorová

Velitelka odbornosti Biolog

Expedicí jsem si prošla v roce 2018 – a jak jinak než v pozici biologa, o které se v současné době i starám. Mé kompetence pro funkci velitele biologů nabírám při studiu přeshraničního oboru Biological Chemistry. Díky Expedici se mi dostalo spousty příležitostí a nových stálých přátel. Její pozitivní vliv se mnou půjde určitě během celého mého života. A doufám, a dokonce si tím mohu být jistá, že stejnou zkušenost si odnese každý další účastník Expedice Mars.

Petr Mrňák

Velitel odbornosti Konstruktér

Do expedice jsem se přidal v roce 2019, kdy jsem byl požádán, abych se stal velitelem odbornosti konstruktérů. Od základní školy mě zajímala fyzika a technika, později se přidala i astronomie, která se stala mojí vášní. Na střední škole mě začala bavit automatizační technika, kterou mě baví do teď a snažím se jí zkombinovat s astronomii. V expedici Mars jsem poznal spoustu nadšených lidí se stejným zápalem pro vědu a techniku. Našel jsem si zde i opravdu dobré přátele. Na expedici se mi velmi líbí to, že neposouvá vpřed jen účastníky ale i její organizátory. Velikým benefitem je možnost pracovat na vědeckém projektu, jako je stratosférický balón. Společně se podíváme do světa mechaniky, materiálů, modelování a technických výkresů.

Jiří Kraus

Velitel odbornosti Inženýr
V roce 2021 jsem se zúčastnil Expedice Mars. Přihlásil jsem se na poslední chvíli a nevěděl jsem, co očekávat. Ale už po prvních minutách jsem věděl, že jsem udělal dobře. Expedice mi dala mnohem více zážitků, zkušeností a přátel, než jsem čekal.

Eva Müller

Velitelka odbornosti Popularizátor

Poprvé jsem se o expedici dozvěděla někde v roce 2018, kdy mě naprosto uchvátila myšlenka, že bych si mohla „vyzkoušet“ let na Mars, myslím totiž, že ať už se člověk zajímá o vědu nebo ne, tak Vesmír je něco, co lidstvo vždy fascinovalo. Do expedice jsem se nakonec přihlásila až v roce 2020, a pošla všemi koly až do simulace v odbornosti popularizátor, kterou nyní vedu jako organizátor.

Aktuálně studuji na čtyřletém gymnáziu a kromě toho, že se zajímám o přírodní vědy a matematiku, tak ráda čtu, běhám a chodím do fitka.

Expedice Mars mi přinesla mnoho zkušeností a kolektiv podobně smýšlejících lidí, od kterých se mohu hodně naučit a rozvíjet se, nejen co se vědy týče.

Další organizátoři

V Expedici je řada dalších organizátorů, kteří se starají o hladký průběh celého ročníku. Mnoho z nich potkáš na prezenčních kolech, někteří se starají o administrativu.