Josef Lát

Velitel Expedice Mars

Do expedice jsem se dostal v roce 2019. Byla to pro mě první podobná mimoškolní akce. Ihned se mi v kolektivu zalíbilo, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, účastníci kolem mě měli podobné zájmy. Tím nemyslím pouze vesmír, ale i například styl humoru a vkus. Zadruhé, organizátoři nebyli pouze soudci, přes které by bylo třeba se dostat. Byli to velmi zajímaví lidé, kteří nás protáhli na super místa a pouhou jejich přítomností v místnosti byli inspirací. Mnozí z těchto organizátorů mi pomáhají do dnešních dní, jako veliteli Expedice. Mít kolem sebe schopný tým je dar. Můžu se spolehnout na tým, jsou to zkušení lektoři, odborníci a skvělí přátelé. Každý člen pracuje na svém úkolu lépe, než by svedl kdo jiný. Mimo expedici se věnuji ještě výuce matematiky a hry na klavír.

Samuel Amrich

Zástupce velitele pro SK & velitel odbornosti Fyzik

Už od detstva ma lákala veda. Preto som sa astronómií začal venovať už pred 15 rokmi. Neskôr sa k tomu pridali aj najrôznejšie oblasti fyziky. Čo nakoniec vyvrcholilo v moju účasť v Expedici Mars 2017, kde som sa prebojoval až do finálnej osádky na simuláciu. Následne som sa presunul do organizátorského tímu, čo mi prinieslo obrovské množstvo nových znalostí. Aktuálne študujem astrofyziku na mff univerzity Karlovy v Prahe. Medzi moje záľuby patrí astrofotografia, bicyklovanie a bastlenie všetkého možného aj nemožného.

V odborností fyzikov sa budem snažiť pripraviť vždy zaujímavé experimenty a pracovať so súťažiacimi na úrovni fyziky ktorá ich bude posúvať ďalej. Určite to nebude iba šprtanie sa vzorcov, ale môžete očakávať aj fyziku z tej úžasnejšej stránky.

Soňa Kernerová

Hlavní koordinátorka

Expedice Mars jsem se zúčastnila v roce 2016 jako lékař. Dodnes si uchovávám tzv. Letenku na Mars, malou poukázku na postup do finále a nebojím se o tom malém papírku přemýšlet jako o něčem, co mi změnilo život. Zažila jsem úžasnou soutěž, která mne seznámila s lidmi s nimiž jsem stále v kontaktu, dostala do organizace něčeho tak velkého, změnila můj pohled na svět a mezilidské vztahy. Dodnes to úplně nechápu.

Ve volném čase se věnuji plavání, létání na větroních, turistice, cestování, jízdě na kole, běhu... Hlavně když jsem venku nebo ve výškách!

Letos jsem už úspěšně odmaturovala, opouštím mé rodné město Louny a začínám studium na dopravní fakultě pražské ČVUT. V Praze budu zařizovat vše, co náš velitel z Vídně zařídit nemůže. Také budu samozřejmě pomáhat při samotných kolech a s organizací všeho potřebného v průběhu roku.

Michal Vyvlečka

Hlavní metodik

Každý fyzik chtěl být v dětství astronomem, proto jsem se taky před dvanácti lety přihlásil do Expedice Mars. Od té doby se Expedice víc než změnila, stejně jako já. Na hvězdy už koukám dalekohledem jen málokdy, ale často zvedám oči k obloze s úžasem, fascinací a hlavou plnou otázek. Začal mne fascinovat svět úplně jiných měřítek, který se chová podle zákonů kvantové teorie, proto se taky vědecky věnuji výzkumu kolem kvantových počítačů na univerzitě ve Vídni. Ale nejen vědou je člověk živ, pracuji pro Českou akademii věd jako metodik vzdělávání a jsem členem představenstva České rady dětí a mládeže. Když mám náhodou volno tak s batohem přecházím hory v zapomenutých koutech planety, anebo po světě cestuji jako dobrovolník. Letos už pátým rokem Expedici povedu a budu se svým úžasným týmem dělat vše proto, aby vám tato soutěž dala tolik, co dává posledních 12 let mně.

Simon Klinga

PR a propagace
Zpočátku jsem si nebyl vůbec jistý, jestli na to mám, zda bych se měl do Expedice Mars vůbec hlásit. Navíc jsem na ni narazil pouhé tři dny před uzavírkou domácích projektů. Navzdory tomu jsem ale šel do toho, přihlásil se a udělal domácí projekt. Pozvali si mě do semifinále, pak finále a ... do simulace. Bylo to neuvěřitelné. Pro každého mám jasný vzkaz, běž do toho. Expedice Mars je postavená tak, že Ti přinese mnohem víc, než bys během ní kdy mohl ztratit. Prohrává jedině ten, kdo se vzdá.

Viktor Adámek

Koordinátor internetového kola

Jako popularizátor jsem se expedice zúčastnil v roce 2021. Na rok naplněný zážitky, završený simulovanou misí rozhodně jen tak nezapomenu. Těší mě, že můžu být v organizátorském týmu a pro další ročníky expedici dál zlepšovat. V současné době jsem v maturitním ročníku na Gymnáziu v Ústí nad Orlicí. Ve volném čase rád hraji na kytaru, věnuji se popularizaci vědy nebo třeba stavím rakety.

Filip Holoubek

Koordinátor Space Day

 

Jako fyzik jsem se zúčastnil Expedice Mars v roce 2019. Tato zkušenost mi nejen rozšířila mé znalosti, ale také jsem potkal mnoho přátel. Studuji astrofyziku na Masarykově Univerzitě v Brně, což je výsledek mého nadšení pro vědu, které přišlo hlavně díky Expedici Mars. Jsem rád, že mohu být pro nové organizátory důkazem, že absence zkušenosti se simulací letu na Mars nebrání v tom stát se organizátorem a být platným členem v organizátorském týmu.

Ondřej Lavecký

Koordinátor simulace

Konstruktérem expedice jsem se stal roku 2021 a tato zkušenost naprosto změnila můj život. S pomocí mých kontaktů a přátel z Expedice Mars 2021 jsem založil soutěžní tým Space Carrots, se kterým jsme se účastnili raketových soutěží. Později jsem se přidal k pořadatelům této soutěže, totiž Czech Rocket Society, ve které stavím kapalinové raketové motory a nejvýkonnější rakety co Česká Republika zná. Tímto směrem se budu udávat celý svůj život.

Katka Sochorová

Velitelka odbornosti Biolog
Expedicí jsem si prošla v roce 2018 – a jak jinak než v pozici biologa. V současné době studuji obor Biological Chemistry v rámci přeshraničního studia. Moje zájmy jsou poměrně široké – od vědy (hlavně se věnuji vývoji léků a precizní medicíně) přes záhady vesmíru a konspirace až k hikingu. Díky Expedici se mi dostalo spousty příležitostí poznávat tajemství světa, v němž žijeme, našla jsem si také řadu dobrých a stálých přátel. Expedice Mars a všechno, co s ní souvisí, zůstane se mnou natrvalo. Její pozitivní vliv se mnou půjde určitě během celého mého života. A doufám, a dokonce si tím mohu být jistá, že stejnou zkušenost si odnese každý další účastník Expedice Mars.

Petr Mrňák

Velitel odbornosti Konstruktér

Do expedice jsem se přidal v roce 2019, kdy jsem byl požádán, abych se stal velitelem odbornosti konstruktérů. Od základní školy mě zajímala fyzika a technika, později se přidala i astronomie, která se stala mojí vášní. Na střední škole mě začala bavit automatizační technika, kterou mě baví do teď a snažím se jí zkombinovat s astronomii. V expedici Mars jsem poznal spoustu nadšených lidí se stejným zápalem pro vědu a techniku. Našel jsem si zde i opravdu dobré přátele. Na expedici se mi velmi líbí to, že neposouvá vpřed jen účastníky ale i její organizátory. Velikým benefitem je možnost pracovat na vědeckém projektu, jako je stratosférický balón. Společně se podíváme do světa mechaniky, materiálů, modelování a technických výkresů.

Jiří Kraus

Velitel odbornosti Inženýr
V roce 2021 jsem se zúčastnil Expedice Mars. Přihlásil jsem se na poslední chvíli a nevěděl jsem, co očekávat. Ale už po prvních minutách jsem věděl, že jsem udělal dobře. Expedice mi dala mnohem více zážitků, zkušeností a přátel, než jsem čekal.

Eva Müller

Velitelka odbornosti Popularizátor

Poprvé jsem se o expedici dozvěděla někde v roce 2018, kdy mě naprosto uchvátila myšlenka, že bych si mohla „vyzkoušet“ let na Mars, myslím totiž, že ať už se člověk zajímá o vědu nebo ne, tak Vesmír je něco, co lidstvo vždy fascinovalo. Do expedice jsem se nakonec přihlásila až v roce 2020, a pošla všemi koly až do simulace v odbornosti popularizátor, kterou nyní vedu jako organizátor.

Aktuálně studuji na čtyřletém gymnáziu a kromě toho, že se zajímám o přírodní vědy a matematiku, tak ráda čtu, běhám a chodím do fitka.

Expedice Mars mi přinesla mnoho zkušeností a kolektiv podobně smýšlejících lidí, od kterých se mohu hodně naučit a rozvíjet se, nejen co se vědy týče.

Další organizátoři

V Expedici je řada dalších organizátorů, kteří se starají o hladký průběh celého ročníku. Mnoho z nich potkáš na prezenčních kolech, někteří se starají o administrativu.