Expedice Mars

je mezinárodní projekt pro mládež ve věku od 13 do 18 let, která se zajímá o přírodní vědy a techniku. Soutěž vznikla v roce 2004, tehdy ještě pod názvem Expedice Vesmír, později Expedice Space (One, Two) a od roku 2007 už vystupuje pod současným názvem Expedice Mars. Projekt organizují bývalí účastníci a Alumni scientiae Bohemicae.

 

Přípravu soutěže mají na starosti lidé, kteří si jí sami prošli jako účastníci, dostali se až do misí. Sami si tedy zažili všechna kola a dle svých zkušeností soutěž upravují tak, aby byla pro účastníky největším přínosem.

 

Cílem Expedice je najít studenty, kteří jsou opravdu zvídaví, chtějí se dozvědět, jak probíhá vesmírná mise a zajímají se o přírodní vědy. Zároveň musí mít motivaci překonávat sami sebe a snahu zdokonalit se. Expedice je startovací rampa, která sdružuje dohromady nadanou a talentovanou mládež z Česka i Slovenska a otevírá jí nové možnosti.

Průběh Expedice

Výběru členů posádek misí věnujeme velké množství času a úsilí. Vedle toho, že chceme vybrat účastníky s dobrými znalostmi, potřebujeme mít také jistotu, že vybereme posádku, která spolu bude dobře vycházet po dobu celé simulace. V jednotlivých kolech si proto vyzkoušíme tvé znalosti, ale také motivaci se dál učit a rozvíjet, schopnost týmové práce a v neposlední řadě i tvou odolnost.

Motivace a odbornost

Na začátku tvé cesty Expedicí tě čeká vyplnění motivačního formuláře a neformální call s některými organizátory. Chceme tě poznat, zjistit co tě zajímá, motivovat tě k práci na odbornostním projektu. Expedice Mars se zúčastníš pod jednou z pěti odborností:

Odbornostní konference

Na konci září se koná online konference. Bude tam velká část organizačního týmu a hlavně všichni účastníci, co vypracovávali domácí práci. Internetového kola se rozhodně nemusíš bát, při práci na projektu se vždy můžeš poradit se svým velitelem odbornosti, rád ti pomůže!

Přípravná mise

Té se účastní 15 nejlepších z online konference. Čeká tě pět dní plné zážitků, ale také dřiny. Spoustu se toho naučíš a během řady aktivit si vyzkoušíme tvou vytrvalost, nadšení a schopnost pracovat v týmu. Se svou odborností budeš pracovat na projektu, který v průběhu mise odprezentujete. Na přípravnou misi většina účastníků Expedice nikdy nezapomene. Jde o neopakovatelný zážitek, který smí každý účastník zažít pouze jednou. Je to velké dobrodružství, objevování a možnost překonat své vlastní limity. Z přípravné mise je vybírána pětičlenná posádka Simulovaného letu na Mars.

Simulace

Na konci každého ročníku studentského projektu Expedice Mars ve spolupráci s hvězdárnou ve Vyškově na Moravě se koná simulovaný let na Mars. Mladí astronauti si vyzkouší každodenní život na palubě kosmické lodi i krize, které mohou nastat, například karanténu nebo poruchu počítačů. Jejich jediným kontaktem s vnějším světem je řídící středisko, ze kterého dostávají pokyny. Spolupráce posádky během letu je proto stěžejní. Společně budou pracovat na vědeckých experimentech, řídit a opravovat plavidlo při cestě na Mars a na znamení úspěšného letu vystoupí na Rudou planetu. 

 

Účastníci vystoupí z komfortní zóny, díky čemuž poznají své fyzické i psychické limity. Také se mohou dále rozvíjet. Jedná se též o obrovský zážitek. Kdo může říct, že si (i když simulovaně) vyzkoušel, jaké to je letět na Mars?

A co potom? S Expedicí strávíš skoro rok a najdeš si kamarády na život a na smrt. Je tedy jasné, že to simulací nemůže skončit. Všichni finalisté se mohou stát organizátory Expedice Mars, připravovat s námi budoucí ročníky, stávat se veliteli a dále se rozvíjet.