Prolog

Dnešek byl vyvrcholením celé mise, dalo by se říct takovým dnem D. Dnes naše loď úspěšně dosedla na povrch planety Mars, ale nebylo to jen tak. Na přistání bylo nutné se náležitě připravit. Například ještě dnes ráno nebyl dokončený rover nebo skafandry bylo třeba poupravit tak, aby vyhovovaly marsovskému prostředí.

            Během výstupu se ven dostala Niky společně s Liduškou, aby provedly experimenty přímo na povrchu. Jejich výstup byl doprovázený i pohotovostí zbytku posádky, aby udržovala komunikaci mezi astronautkami a řídícím střediskem, kde jako mezičlánek sloužila právě posádka uvnitř rakety.

            Po návratu se okamžitě začalo se zpracováváním dat a vzorků, které astronautky nasbíraly. Výsledky získané z těchto dat budeme zveřejňovat v následujících dnech. Výstup byl obrovský úspěch, i když musel být předčasně ukončen kvůli písečné bouři.

Kuba

Včera jsem zápis do lodního deníku nedělal, neboť jsem byl celý den zaneprázdněn stavbou roveru na dnešní přistání. Včera jsem dokončoval konstrukci roveru z Merkuru a 3D Tisku, ale i proti plánům, od podlahy programoval celý systém roveru. Ten totiž originálně pracoval s mikrokontrolerem ESP, který jako jediný na palubě disponoval vestavěnou WIFI. Přes tu se měl rover také ovládat a již hotový kód stačilo nahrát na kontroler a správně zapojit. To by ale nebylo to pravé dobrodružství. Místo toho přestalo ESP fungovat a až do odpoledne jsem se jej s řídícím střediskem EMMC snažil opravit – nakonec bezvýsledně. Mezitím ale práci přerušil poplach z důvodu nárazu meteoritu s biologickým nebezpečím. Všichni jsme se museli uchýlit do Hygienického modulu, kde jsme čekali na instrukce řídícího střediska. Nakonec padlo rozhodnutí se s mimozemským životem vypořádat po svém. Jít ven a ve skafandrech eliminovat hrozbu jsme byli vybráni já a Monďa. Vyzbrojeni pytlem, taktickým prkýnkem na zeleninu a nožem jsme se tedy opatrně vydali ven. Nakonec 5 vetřelců jsme nožem zmasakrovali a na prkénku vyhodili ven do vakua.

Po stabilizaci situace a opravení škod po meteoritu jsem se vrátil k programování roveru. Kolem čtyř hodin odpoledne konečně přišel příkaz původní plán opustit a místo toho naprogramovat zcela nový kód, který by řídil motory, udržoval spojení s řídícím modulem a zároveň i sbíral data. V původním plánu byly na tuto práci určené dokonce dva mikrokontrolery. Ihned jsem se dal do práce, tentokrát s plánem spojit ovladač a mikrokontroler dlouhým drátem, podobně jako u starých RC autíček, přes který by astronauti na povrchu rover ovládali. Večer už po dlouhé době opravování fungovalo ukládání dat na SD kartu z malé metrologické stanice na palubě. U něj jsem dlouho řešil nefunkční ukládání, které navíc neulehčoval fakt, že Sériový Monitor v Arduinu nefungoval, takže všechen debbuging jsem prováděl přes blikání ledky na mikrokontroleru. Přes noc jsem nakonec namodeloval karoserii Roveru, která ho při výstupu chránila proti UV záření(doporučuju se podívat na web nebo soc. sítě, je to snad ten nejlepší design roveru, který kdy byl!)

Ráno jsem poté doprogramoval ovládání motorů roveru, řešené nakonec přes joystick. Ty jsem ale poté do poslední chvíle před přistáním bugfixoval, protože joystick byl nepřesný a v jednu chvíli si dokonce potenciometry uvnitř změnily maximální hodnoty! No, dá se říct, že jsem si při stavbě sáhl skoro až na dno. Nakonec ale rover, slavnostně pojmenovaný WALL-E, fungoval perfektně a momentálně zpracováváme hodnotná data ze senzorů.

Niky

Dnes byl den, na který jsme jako posádka nejvíc čekali. Výstup na povrch Marsu. Jako astronautky, které poprvé vkročí na rudou planetu, jsme byly vybrány já s Liduškou. Každá z nás měla jednu roli. Já jsem měla za úkol především komunikaci, zatímco Liduška celý výstup dokumentovala. Byla to pro nás obě velká pocta, ale padla na nás i obrovská odpovědnost s povinnostmi.

Ještě než jsme se vydaly na světlo Marsu, musely jsme dát do pořádku skafandry. Stěžejní byla komunikace mezi námi, astronautkami, a řídícím modulem. Opravovali jsme tak na skafandru vysílačku, která nakonec fungovala skvěle.

Nastal čas na oblečení skafandrů. Vyrobily jsme si štíty proti UV záření a vyšly na povrch. V pravidelném intervalu jsme dostávaly pokyny od EMMC. Čekaly jsme na potvrzení o sundání štítů, abychom spatřily krajinu Marsu. Bylo velmi nebezpečné sundat si je bez povolení, protože jsme mohly přijít o zrak. Nakonec pokyn přece jen přišel. V tom okamžiku jsme se vrhly na sbírání vzorků. Naše loď přistála na severní polokouli, takže nám i pod tlustou vrstvou skafandru byla zima. Odejmout vzorky bylo náročné. Povrch byl zamrzlý a špatně se s ním manipulovalo. Odebraly jsme základní materiál a zapíchly vlajky České a Slovenské republiky.

Chtěly jsme dále pokračovat ve zkoumání terénu, ale přišla nám výstražná zpráva od naší posádky, že se blíží písečná bouře a máme se co nejrychleji vrátit. Byly jsme velmi zmatené a chtěly jsme stihnout ještě pár úkolů. Přednější však bylo naše zdraví, takže jsme si co nejrychleji připnuly štíty proti UV záření a utíkaly zpět do lodě.

Tam již na nás čekala s radostí posádka. Vzorky jsme úspěšně předaly k analýze a v brzké době očekáváme výsledky. Takto náročný úkol nás opravdu zmohl. EMMC nám naštěstí povolilo odpočinek a dodaly jsme si energii vydatnou svačinou. Ta byla opravdu potřeba.

Výstup na Mars byl pro mě jedinečný zážitek. Taková možnost se dá stihnout snad jen jednou za život a bylo mi ctí, že jsem mohla být první, která udělá stopu na tomto povrchu a pronese první slova. Nikdy před tím by mě ani ve snu nenapadlo, že dosáhnu takového úspěchu. Z toho plyne jen to, že je důležité se nevzdávat a jít si za svým snem.

Nyní nás čeká návrat na Zemi. Věřím v úspěšný návrat a těším se zpátky!

Monďa

 Ráno jsme všichni vstávali s očekáváním, protože dnes jsme měli dosáhnout cíle naší cesty, Marsu, a to nám všem dodalo energii. Po snídani jsem pracovala na rozpracovaných protokolech Hnojení rostlin a Klinostat. Pak jsme už začali připravovat vše potřebné pro výstup na Mars (kontrola skafandrů, funkčnost komunikace, atd.). Během toho, co Niky a Lidu sbíraly vzorky a dělaly pokusy na Marsu, tak jsme s Kubou začali pracovat na protokolu Tíhové zrychlení. Po tom, co jsme museli z Marsu odletět trochu dřív kvůli bouři, jsme dostali čas na odpočinek, během kterého jsme sdíleli svoje zážitky a dívali se na další díl seriálu Kosmo. Po pauze jsme s Kubou začali zpracovávat protokol TMA-03, v rámci kterého jsme pracovali se vzorky z Marsu. Kuba zkoumal složení a elektrickou vodivost půdy a já jsem zjišťovala, jestli vzorky obsahují živé organismy cizího původu. Bohužel jsme žádné cizí živé organismy v našich vzorcích neobjevili, ale ještě čekáme na potvrzení našeho pozorování řídícím střediskem. Následně jsem začala pracovat na protokolu Mikroskopické pozorování a zpracovávala jsem z něho protokol.

Jsem hrozně moc šťastná, že se nám podařilo dosáhnout cíle naší cesty a doufám, že zpáteční cesta půjde alespoň tak hladce, jak šla směrem k  Rudé planetě a těším se zase na pohled na Zemi!

Liduška

Ahoj všichni, stala se mi taková věc. Hodný program pro dělání grafů jménem Gnuplot byl dnes zlý a kreslil do grafů data, která jsem mu nedala. Takže mě nyní čeká další hromada programování na sekajícím se počítači.

Jinak se dneska stalo hodně pozitivních věcí. Ráno jsme měli suché cereálie, ale pili jsme k nim čaj, takže ve výsledku to bylo super. Potom jsme s Niky opravovaly protokol na gravitační vlny a konečně ho dokončily! Potom jsem dodělala program pro třídění dat v roveru, pájela drát pro ovládání roveru a pak přišlo to nejdůležitější: začali jsme se připravovat na výstup na Mars. Kolektivně bylo rozhodnuto, že na Mars půjdeme my fyzikové, takže já a Niky. Shromažďovali jsme potřebné věci, studovali manuály a vyráběli UV štíty na naše přilby. Těsně před polednem jsme se oblékly do skafandrů a vyrazily na povrch.

Venku byla zima a na marsovské půdě ležel sníh. Zapíchly jsme českou i slovenskou vlajku, zazněla i slavná slova o malé Moravačce a obci Starý Poddvorov. Proběhlo také focení s velkými vlajkami.

Sběr vzorků byl poněkud obtížný, protože jsme měly rukavice a hledí helem se velmi rychle zamlžila, což bylo náležitě komentováno a proto doufáme, že neexistuje žádný zvukový záznam z výstupu. Komunikace probíhala poněkud problematicky přes vysílačku.

Přece jen se ale podařilo sebrat vzorky půdy, sněhu i jakési organické hmoty velice připomínající pozemské listí. Poslední experiment se nám nepodařilo realizovat, protože nás z povrchu vyhnala bouře.

Na výstup na Mars nikdy nezapomenu, protože mě ještě teď bolí kolena ze zimy a analýza dat z roveru je fakt masivní. Jsem ale moc ráda, že se mohu této mise účastnit.