Prolog

            Dnešek by se dal shrnout dvěma slovy: klid a chaos. Dnes už jsme byli relativně zvyklí na režim na lodi a to jak v něm efektivně pracovat. Zítra nás čeká přistání na Marsu a bylo potřeba se na to náležitě připravit, předně inženýr celý den sestavuje vozítko- rover, který bude po rudé planetě jezdit a pomáhat s výzkumem, ale ne jen inženýr má plné ruce práce, proto byl dnes v raketě klid aby se všichni mohli soustředit na svou práci. Tenhle klid byl ale narušený v 15:00, kdy se spustil alarm.

            Do lodi narazil asteroid, kvůli tomu se posádka přesunula do hygienického modulu, kde byla pohoda až do chvíle, kdy se ukázalo, že na lodi jsou mimozemšťané. Kvůli této skutečnosti jsme vylosovali dva astronauty (Kubu a Monču), ti se oblékli do skafandrů a vyrazili ven do modulu, kde museli domlátit pár mimozemšťanů. To se povedlo a tak mohl zbytek posádky opustit hygienický modul a vrátit se do práce. Na lodi opět nastal klid a znovu se objevilo dobré pracovní prostředí.

Monča

Večer jsem držela první noční hlídku, která naštěstí proběhla poklidně. Ráno jsem nejdřív přeměřila rostliny do protokolu hnojení rostlin. Pak jsem neměla chvíli co dělat, a tak jsem trochu uklidila loď (teď už to zas není vidět…). Poté přišel příkaz, že můžeme začít dělat pár nových protokolů. Vrhla jsem se na Osmotické jevy v buňce, provedla mikroskopování a napsala protokol. Ten řídicí centrum schválilo, z čehož jsem měla velkou radost a celkově mně to dodalo energii. Pak jsem musela trochu opravit protokol s popularizačními bioexperimenty, který byl nakonec naštěstí schválen také.

Po obědě jsem začala pracovat na protokolu, který se zabýval závislostí pH na množství obsaženého CO2 v kofole. Nedlouho poté, co jsem tento experiment dodělala, nás zasáhl asteroid, který donesl neznámé biologické hrozby. Museli jsme se všichni ukrýt do biologické laboratoře, kde jsme čekali na další pokyny. Nakonec jsme Kuba a já šli ve skafandrech pochytat příšery (rozhodně velký zážitek :)) Hrozbu jsme zažehnali a mohli jsme se vrátit zpátky k práci. Vrhla jsem se na dodělání experimentu Klinostat, který teď poběží ještě čtyři hodiny a poté zpracuji výsledky.

Momentálně se hodně těším na večeři a doufám, že v rámci psychohygieny dostaneme další díly seriálu Kosma a další hudební nahrávky.

Liduška

Přátelé! Vítejte na procházce… Akorát, že vůbec. Tohle fakt není žádná procházka. Jo a prý tu nemají být žádné rasistické (čti: moravské) narážky.

V noci jsem spala a hlídala (čti: spala). Ráno jsem byla nevyspalá, ale k snídani jsme měli čokoládovou ovesnou kaši, která je moc dobrá. Dopoledne jsem pracovala na úkolu SAMEL. Zatímco Niky stavěla kdesi daleko interferometr, já jsem dělala grafy v gnuplotu, takže jsem byla vcelku šťastná. K obědu byly těstoviny a pak jsem spala 5 minut.

Po obědě jsem se vrátila k dělání těch šílených gravitačních vln s menšími přestávkami na pití (vody), konzultace s Mončou a Niky, ale jinak jsem stále počítala.

Potom přišel ten slavný poplach, který zde již byl zmiňován. Z mojí strany to byla docela zábava: jako vždy jsme poslouchali šmoulí písně a tančili macarenu.

Ano, správně. Po poplachu jsem počítaly s Niky gravitační vlny a asi jsem zešílela, protože nedokážu nic spočítat na kalkulačce. Ale dodělaly jsme to, hurá! Snad si řídící centrum užije čtení.

Teď nemám nic na práci, takže píšu tohle. Ale zítra nás čeká výstup na povrch Marsu a ještě spousta fyzikálních protokolů. Takže práce bude dost, ale já doufám, že spánku bude o něco víc. 42!

Niky

Jelikož jsem měla noční směnu jako poslední, tak jsem prakticky vstávala v 5:40 a od té doby jsem vzhůru. Upřímně, možná je to nejlepší směna, aspoň jsem měla celistvý spánek. Hned po snídani jsem se vrhla na aparaturu interferometru. Bohužel nikde nebylo místo a dostatečná tma, tak na mě zbyl záchod. Celkem sranda sestavovat interferometr na záchodě, kdy většinu času jsem měla vlasy v něm. Co bych pro vědu neudělala… Celkově protokol k úkolu SAMEL nám zabral dost času, protože byl velmi náročný. Fyzikové to mají holt těžké. Přišli nám další pokyny pro nadcházející práci, takže jsem se při izolaci v hygienickém modulu vrhla na úkol s měřením tlaku. Snad ještě během dneška stihnu udělat protokol. Narážky na Moravu konečně trochu ustávají (možná je to tím, že se snažím se sama sebe opravovat) a doufám, že během večeře dostaneme další denní dávku seriálu KOSMO.