Prolog (od Ondry)

Dnešek byl prvním dnem v simulaci. Bylo třeba se rychle rozkoukat, protože jsme hned museli začít plnit úkoly, včetně rozcvičky, což byla pro většinu z nás možná trochu nečekaná aktivita a to, že ji budeme provádět třikrát denně, bylo ještě větším překvapením. Bylo třeba také improvizovat, protože na palubě není vše potřebné ke splnění některých úkolů, a tak jsme museli vymýšlet cesty, jak si díl který nám chybí vyrobit, nebo upravit postup tak aby nám díl nescházel. Těsně před časem oběda přišla Sluneční bouře a ta nám na chvíli vyhodila komunikaci s řídícím střediskem.

            Po obědě, který jsme všichni náležitě ocenili, protože jak se říká hlad je nejlepší kuchař, jsme pokračovali v plnění nových úkolů.

            Největší krize dneška přišla v 18:15, kdy jsme prolétali proudem nabitých částic, což způsobilo nemalé problémy. Bylo třeba se uzavřít v hlavním modulu a utěsnit oxigenátory. Tento průlet zapříčinil i vypínání hlavního osvětlení, a tak se palubní inženýr urychleně snažil sestavit provizorní led osvětlení, které používáme až do teď (tedy do večera). Dalším důležitým problémem byla ztráta systému na podporu života, který jsme ale rychle znovu zprovoznili.

            První den nás naučil hodně o tom, jak to v simulaci funguje o tom, jaký je režim a i o tom spolu efektivně pracovat.

Monča

Nejdříve jsem začala s přesazováním a hnojením rostlin pro protokol, ve kterém se pozoruje vliv množství hnojiva na růst rostliny. Po zbytek dní, které strávíme v Simulaci, budeme rostliny měřit a porovnávat je navzájem. Pak jsme se s Kubou pustili do příprav pro protokol Klinostat. Během tohoto experimentu budeme studovat vliv gravitace na růst řeřichy. Dneska jsme připravovali živné médium, do kterého jsme dali klíčit semínka. Poté jsme s Ondrou začali pracovat na protokolu Popularizační bioexperimenty. Oddělovali jsme DNA banánu, a pak jsme vyráběli želatinové bonbony. Během hlídky jsme potom zpracovávali výstup z tohoto experimentu.

Kuba

Dnes jsem dělal na spoustě věcí.  Ráno jsem strávil inventurou věcí v elektrickém boxu. Na jejím konci jsem skončil s 10metrovým LED páskem, se kterým jsem poté celý den přerušovaně bojoval. Na konec se mi povedlo vyrobit fungující zdroj a záložní osvětlení pro případ solární bouře. Dále jsem dopoledne s Mončou spolupracoval na konstrukci klinostatu, na kterém budu pokračovat ještě zítra. Poté jsem se přesunul k rozběhnutí Cloudu, který s tradicemi od simulace znovu nefungoval. Odpoledne se mi povedlo Cloud rozchodit a přesunul jsem se k návrhu součástek na EVA na Marsu. Ty jsem poté celé odpoledne tiskl ve stylovém červeno-černém provedení, no uvidíte na streamu :D. K večeru jsem se přesunul ke stavbě roveru, kde jsem s Liduškou vyvíjel řídící elektroniku a večer začal navrhovat konstrukci. Momentální design bude odvozen od jednoho nového stříbrného auta 😀 Uvidíme jestli se povede.

Liduška

Zdravím všechny! V první řadě musím říct, že faaakt nemám ráda QWERTZ klávesnici a na tomhle počítači nejde přepnout, au. No nic. Ráno byla zima a snažili jsme se najíst těmi rýžovými chlebíčky, ale moc to nešlo, takže se hlad se mnou táhne celý den. Dopoledne jsme s Niki vařily čaj, protože nebyla pro nás žádná fyzikální práce. Byla to zajímavá činnost, hlavně protože jsme půlku věcí neměly, tak jsme to musely nějak náhodně nahrazovat. Také jsme dopoledne obdrželi skvělou šmoulí hudbu, ze které jsme všichni, Češi i Moraváci, totálně nadšení.

Potom jsme udělali oběd a bylo to opravdu dobré jídlo. Navíc jsem po obědě asi hodinu spala, takže moje nálada stoupla o hodně procent. Odpoledne jsem trochu řešila laser a dělala nějaké podpůrné práce jako zapisování věcí do tabulky a tak. Následně jsme se s Kubou přesunuli k stavbě roveru, takže jsem Zapojila elektroniku pro pohon. Večer nás pak čekala nečekaná událost (to je zvláštní věta), potom dumání nad černými děrami (opět s Niki), skvělá večeře, film a 5 minut spánku.

Celý den tu probíhá taková velice zábavná zábava (pěkná věta), kdy jakmile Niki řekne něco, co zní dost slovensky, tak tu ostatní křičí Morava! Je tu se všemi legrace :).

Niky

Jako první jsem dostala upozornění, abych to napsala česky. To ještě neví, že možu začat psát aj německy. Během dneška se toho stalo strašně moc. Začala jsem zázvorovým čajem s Liduškou, kdy nám chybělo dost ingrediencí a teď doufáme, že se aspoň trošku bude dát pít… (nemyslím si). Hodně dlouho jsem se trápila s laserem, protože jsme našli jediný laser, o kterém EMMC ani nevědělo, že tu máme. Nevadí, nakonec jsme část protokolu zvládli a pokračujem dál na teoretickém odvozování vztahů. To je možná větší záhul. Během dneška jsme se dokonca naučili zpívat českou a slovenskou hymnu (víc jak 1 sloku) a tancovat makarenu. Seriál KOSMO zachránil náš večer a už sa těším na noční hlídku. Snad nejsu jediná. Nakonec bych chcela řéct, že nejsu Slovák a všecky fotky, které Ondra poskytuje, mají za sebou jiný příběh, než to na první pohled vypadá. Letu zdar a věřím, že nám pozitivní energie přetrvá do dalších dnů!