Palubní záznam mise, den první. Naše posádka má již za sebou první den mise. Loď je naším domovem. I přes některé potíže práce na experimentech pokračují a některé jsme již dnes dokončili. Problém nahrávání programu do roveru stále přetrvává, ale věříme, že se nám ho povede odstranit a rover včas připravit pro výstup na povrch. I přes pestrou škálu vybavení, které máme k dispozici, nám některé věci schází a vypadá to, že si budeme muset poradit bez nich. Ne příliš dlouho po začátku noční služby jsme pravděpodobně utrpěli boční srážku s meteoroidem. Integrita lodi naštěstí nebyla narušena, ale vypadl radar a komunikace s MCC. Oba problémy se o chvíli později podařilo opravit a my můžeme pokračovat v naší misi.

 

 

 

 

 

 

Detailní výpis z palubního deníku

 

[13:59] –Ivo:

Po obědové pauze a shlédnutí bonusového audiovizuálního obsahu ve volném čase jsme se opět vrhli do práce. Vypadá to, že všichni byli s obědem spokojení a obecně panuje dobrá morálka. Již jsme se se vším seznámili a pracujeme na našich úkolech. Některé z nich už jsme dokončili. Uvařil jsem pro všechny čaj a nyní jsem zpět v laboratoři, kde si připravím roztoky pro další měření.

[19:30] – Marťa:

Sestavení roveru šlo hladce, oživení roveru se stále nepodařilo. Podle manuálu už měl být v mikrokontrolérech program nahraný, ten však nebyl a když jsme tedy chtěli program nahrát, tak nám to stále ukazovalo chybu a ukazuje stále. Už od oběda se snažím najít hallov senzor v ostatní elektronice, bohužel neúspěšně. Ve volných chvílích jsem se snažila s Kubou, spíš jen Kuba, já se jen dívala, přijít na chybu při nahrávání programu, probíhalo to formou pokus omyl v přepisování různých hodnot. Sice jsme vymysleli řešení, ale to ztroskotalo, protože nemáme nabitou baterii do IR ovladače.

 

[23:26] – Marťa:

Konečně šli už všichni spát a já mám noční službu. Zatím nás naštěstí žádná porucha nepotkala. Nic nás nezasáhlo, i když před chvílí proletěl meteoroid 8 km od nás.

 

[00:26] – Marťa:

Už nemohu říct, že se během mé služby nic zvláštního nestalo. Hádám, že nás něco zasáhlo a tím vypadla komunikace a radar. Naštěstí se to vyřešilo během pár minut a všichni (krom mě) mohli jít spát.

 

[00:42] – Kuba:

Převzal jsem noční službu. Dnes jsem druhý v řadě. Začátek byl celkem zajímavý, když asi pět minut před začátkem mé noční služby selhala komunikace a radar. Jsem zvědavý co se mi přihodí tentokrát. Zatím všechny systémy vypadají v pořádku, teď zbývá už je jen sledovat.

 

[00:55] – Kuba:

Právě snad v menší než kilometrové vzdálenosti od nás proletěl další meteoroid. Naštěstí se situace obešla bez problémů, žádná porucha nenastala, všechno zatím funguje v pořádku.

 

[01:57] – Kuba:

Můj čas služby se blíží ke konci. Naštěstí se nestala žádná velká mimořádnost, ale jen asi dvě poruchy které se podařilo co nejdříve opravit. Za chvíli půjdu vzbudit Iva na službu poté si můžu jít lehnout a vyspat se.

 

[2:11] – Ivo:

Již uběhlo prvních pár minut mojí služby a na palubě se nic zvláštního neodehrává. Je dobře, že jsme si rozdělili služby samostatně, můžeme se díky tomu každý vyspat o něco déle. Myslím, že na dnešní den budeme ten spánek navíc potřebovat.

 

[3:42] – Viktor:

Mám svoji první hlídku během cesty na Mars. Během předchozího dnes jsme začali zpracovávat poměrně velké množství úkolů. Já konkrétně jsem se hodně společně s Matúšem pracoval na Samelovy, jenž již funguje, ale na palubě se nám nepodařilo najít čočku (I přes několikanásobné ujišťování od MCC, že zde čočka musí být), kterou bychom rozptýlili paprsky laseru dopadajícího na stínítko. Krom toho se mi ještě nepodařilo zprovoznit 3D tiskárnu, která urputně nechává více filamentu na své hlavě než na podložce pro tisk. Krizová situace, která nastala nedlouho poté co jsme šli spát mě trochu rozhodila, ale nyní všechny systémy fungují bez větších problémů a stačí pouze drobné korekce dráhy.