Druhý den byl pro posádku EM21 velmi akční. Ráno začalo rutinní prací na experimentech. V odpoledních se hodinách, kdy se vesmírná loď začala pomalu přibližovat k planetě Mars, nastala na palubě lodi nečekaná událost, při které si posádka musela vyhlásit vlastní poplach. Došlo k náhlému zkratu na elektronice roveru chystaného pro výstup na povrch Marsu. Díky schopnostem posádky byla ale situace rychle zažehnána a posádka se mohla začít připravovat na večerní přistání a výstup na povrch rudé planety. Po 20h večerní vstoupili na povrch Marsu dva členové posádky Ivo a Viktor, jež doprovázel maskot posádky Myškonaut z dílny palubní fyzičky Marti.

 

 

    

         

 

 

 

Detailní výpis z palubního deníku

[6:00] – Matus:

Sme radi ze mozeme uzriet svetlo dna. Teda slnko sme nevideli uz ani nepamatam kedy, ale aj tak. Po turbulentnej noci sa zobudzame za zvuku rytmickeho bonga (pripominaju nam ikonicke melodie Richarda F.). Spominame si na vsetkych ludi dobrej vole, ktori nad nami bdeli jako strazni anjeli pocas nasho nebesky dobreho spanku. Samozrejme, situacia v kabine je obcas nudna, fadna a na hrane eskalacie k interpersonalnemu konfliktu. Vyzaduje si to nadludske vykony kazdeho clena, aby sme sa udrzali nazive. Monotonnost aktivit sa viditelne podpisuje na moralke posadky. Rokmi vyvijane osobne obranne mechanizmy obcas skryvaju ozajstne pocity vnutri kazdeho z nas. Pozrime sa co nas bude cakat dnes.

 

[10:15] – Matus:

Clovek by to nebol povedal… EVAKUACIAAAAAAAA. Hovoril som. Pravdepodobny unik USPAVACIEHO PLYNU. Vysvetlite si to každý jako chcete. Zrada. Nehoraznost. Manipulacia. Obetovanie vacsiny pre osoh jednotlivca, taketo spravanie nebudeme moct tolerovat. Howg.

[16:13] – Matus:

Poziar na palube. Spoznavame bezpecnostne riziko nepritomnosti adekvatnych hasiacich prostreidkov na palube. Incident nastal na Roveri. V case incidentu bol napajany z battery-packu 3s2p 18650 Li-ion. Pocas pokusov o upevnenie kabelaze z baterie do zariadenia Rovera nastal skrat v nepajkovacej plosnej doske. Nasledkom skratovania zhoreli tesnenia na prepajacich kabloch a vyprodukovali toxicke splodiny, ktore sa v podobe kudolu bieleho mraku rozsirili po celej lodi. Zahajili sme prvotne presunutie materialov a ludi do nekontaminovanecho modulu 2. Po pozitivnom identifikovani zdroja poziaru, zabezpecenia perimetra a odstranenia horlavych latok z okolia sme zahajili vetracie akcie. V šľapajách našich praotcov sme sa kolektívne chopili roboty a spoločnými silami za zvuku rezkých piesní sme pracovali na dekontaminácii atmosféry preistorov lode.

[17:05] – Matus:

Incident zažehnaný.

[00:30] – Marťa:

Dnešek byl velmi pestrý, i když to v mém případně bylo jen strachování, jestli rover přežije testovací jízdu a jízdu na povrchu Marsu. Už ráno se nám povedlo identifikovat příčinu neotáčejícího kola, která se nám v průběhu dne zopakovala ještě třikrát a vždy povedla vyřešit. Už od rána jsem začala vytvářet kryt pro rover. Je zvláštní, že jen z papíru, tenké plastové desky, špejlí a hodně izolepy se dá udělal dost pevný kryt. Kuba mezitím dodělával programy na ovládání roveru. Při finálním testování jsme museli vyměnit baterii pro H-můstky. Tato nová baterii se odpojovala pouze vyndáním jednoho drátku z nepájivého pole. Naneštěstí se poté, co se hýblo roverem, odpojený drátek s něčím spojil a izolace na různých drátkách začala hořet. Naštěstí ohořelo jen pár drátků a rover a baterie zůstali v pořádku. Bylo zde však plno kouře, který se povedlo odvětrat.

 

Naneštěstí pro mě, jsem nebyla vybrána pro výstup na Mars (výběr byl vylosovaný), alespoň jsem mohla být v teple v modulu. Ale byla velmi zajímavá komunikace s výsadkem, protože jsme, já ještě hůř, jim moc nerozuměli, co říkají do vysílaček a nevěděli jsme moc, co zrovna dělají a jak je na tom rover.

[4:11] – Kuba:

Právě jsem vstal na svoji noční službu. Když tak zpětně přemýšlím nad včerejškem, tak jsme měli v některých věcech celkem štěstí. Rover na povrchu Marsu fungoval, podařilo se nám odebrat vzorky z Marsu, vztyčit vlajky a obecně jsme stihli spoustu věcí. Navíc nám ještě výstup zkomplikovala blížící se písečná bouře, takže jsme měli jen cca 40 minut na samotný výstup. Asi nejméně fungující věcí byla komunikace přes vysílačku, ale nakonec jsme se vždy nějak domluvili. Každopádně nyní už jdu pokračovat na protokolu k Roveru, který nejspíše bude poměrně dlouhý a obsáhlý.