Mezinárodní studentská soutěž Expedice Mars, jejímž vyvrcholením je simulovaný studentský let na Mars, se v neděli dočkala dalších jedenácti finalistů, které nyní čeká exkurze do evropské vesmírné agentury. Velitelé soutěže se na základě výborných výkonů soutěžících rozhodli, že k tradičně desetičlenné finálové posádce vezmou ještě jednoho účastníka navíc.

 

 

Mezi postupujícími jsou 2 biologové – Matěj a Kateřina, 4 fyzici – Jakub, Jakub, Tomáš a Tomáš, 2 inženýři – Michal a David, 1 konstruktér – Josef a 2 popularizátoři – Adéla a Šimon.

 

Semifinále soutěže probíhalo od 20. do 23. září v Jihomoravském inovačním centru a na Fakultě chemické VUT v Brně. Celkem 25 semifinalistů prošlo velmi náročným výběrem, který zahrnoval týmovou práci na vědeckých projektech i nejrůznější školení, exkurze a pohovory s organizátory.

 

Šlo například o přednášky na téma stratosférického balónu či programování, dále navrhování modelů a tisk na 3D tiskárně.

 

V pátek si účastníci vyzkoušeli tvorbu vlastního start-upu využívajícího volně přístupná data z evropských satelitů Sentinel 1, 2 a 3.

 

Ve svých návrzích se zabývali například řešením nejrůznějších problémů od hledání bio potravin, přes čištění oceánů od plastů po řešení světelného znečištění a vylepšení Instagramu. Účastníci si v rámci prezentace start-upu „investorům“ také vyzkoušeli a vylepšili i své prezentační dovednosti, které využijí i v reálném životě.

 

V sobotu pak soutěžící pracovali v učebnách a laboratořích Fakulty chemické VUT v Brně na experimentech, které v listopadu poletí balónem do stratosféry.

 

 

Velitelé Expedice se shodli, že v letošním ročníku byla řada velmi šikovných a nadaných chlapců i dívek a že je skvělé vidět, že zájem mladých lidí o vědu neupadá, nýbrž je rok od roku větší.

 

Všichni nepostupující účastníci by se proto neměli trápit. Konkurence byla opravdu velká a každý, kdo si prošel celým semifinále, jistě získal mnoho nových dovedností, které může zúročit nejen v příštím ročníku soutěže, ale hlavně ve svém reálném životě.

 

Posláním Expedice Mars je nejen popularizace vědy, ale také právě příprava mladých lidí na reálný život. Soutěž se snaží rozvíjet jejich znalosti a dovednosti, které mohou uplatnit například při studiu a ve své budoucí kariéře v oblasti vědy a techniky.

 

Vybranou jedenáctku soutěžících nyní čeká finále a exkurze do evropské vesmírné agentury, které proběhnou v termínu 2. – 9. listopadu 2018. 24. – 25. listopadu bude vypuštěn balón s experimenty, které studenti připravili během semifinále a od 10. do 14.12. proběhne simulovaný let na Mars, kterého se zúčastní pětice nejlepších účastníků.