Zatímco bylo ve dnech 20-23.9. v Brně v plném proudu semifinále Expedice Mars, tři organizátoři soutěže se vydali do polské Toruni na konferenci Near Space Conference. Hlavním cílem nebylo nic menšího, než vypuštění testovací verze stratosférického balónu, který v listopadu ponese experimenty našich účastníků.

 

Stratosférický balón se zavěšenými gondolami.

Na třetím ročníku této akce, zaměřené na výzkum stratosféry a podporované Visegrádským fondem, se sešla řada odborníků a studentů z Polska, Česka, Slovenska, Maďarska a dalších zemí.

 

V sobotu 22. září představili Expedici Mars ve své prezentaci Kryštof Hes a Soňa Kernerová, sestavu pak doplnil Miroslav Lžičař.

 

Pohled do vnitřku gondoly.

Na konferenci vystoupila řada zajímavých osobností jako Američan Bill Brown, který za svůj život vypustil již přes 500 stratosférických balónů či Dariusz Brzozowski, který stál za rekordním seskokem z balónu při letu FL-365.

 

Díky spoustě zajímavých přednášek se podařilo získat množství nápadů pro vlastní balónové projekty.

 

Vrcholem konference bylo právě vypuštění dvou stratosférických balónů. Díky tomu mohla na jednom z nich letět testovací gondola Expedice s nově vyvinutými řídícími systémy. Ta posléze v listopadu ze Slovenska vynese na hranici vesmíru experimenty účastníků Expedice Mars, na kterých začali pracovat právě na semifinále v Brně.

 

Společně s naší gondolou letělo i zařízení týmu ze Západočeské univerzity v Plzni. A jak let dopadl? Všechny senzory běží, jak mají! Nyní je potřeba ještě doladit některé komponenty a v listopadu se můžeme vznést až na hranici vesmíru!