Celkem 25 žáků základních a středních škol se od 20. do 23. září sešlo v Jihomoravském inovačním centru a na Fakultě chemické VUT v Brně na 15. semifinále Česko-Slovenské soutěže Expedice Mars.

 

 

Čtvrtek byl především ve znamení seznamování. Semifinalisty čekala přednáška o stratosférickém balónu, navrhování modelů do 3D tiskárny a především (v Expedici již legendární) úvodní hra.

Hned v pátek ráno proběhly odborné semináře a exkurze. Potom už účastníci vymýšleli vlastní start-upy, které využívají volně přístupná data z evropských satelitů Sentinel 1, 2 a 3. Ve svých projektech se zabývali například řešením nejrůznějších problémů od hledání bio potravin, přes čištění oceánů od plastů po řešení světelného znečištění a vylepšení Instagramu.

Účastníci si díky tomuto projektu vyzkoušeli a vylepšili i své prezentační dovednosti, které využijí na nedělní závěrečné konferenci.

Od sobotního rána pracují soutěžící v učebnách a laboratořích Fakulty chemické VUT v Brně na experimentech, které v listopadu vyšleme balónem do stratosféry. Vyhlášení deseti finalistů proběhne v neděli od 12 hodin. Všechny postupující čeká exkurze do center evropské kosmické agentury a pětice nejlepších se zapojí do simulované mise na Mars.