Pondělí…. Den, kdy se posádka vydala na svojí životní misi – misi na Mars. Den byl spjatý s nervozitou a strachem, ale i s nadšením a očekáváním. Astronauti se seznámili se svojí vesmírnou lodí, s komunikačním střediskem a svým nynějším denním plánem.  Vytvořili fotku, díky které se rozloučili se Zemí a vyrazili vstříc rudé planetě.

A jaké první dojmy s námi členové posádky sdílejí?

 

Posádka se na začátku svého letu rozloučila se Zemí  Posádka připravuje finální typ marsovského roveru.

 

 

Píp Prace an projektech probiha vcelku plynule, avsak k veceru uz se setkavame s vlnymi neproduktivity a pokleslejsi moralky. Ja osobne jsem sem tam pomahal s experimenty s roverem a interferenci, u obou pouzivam stavebnici merkur k dosazeni presnejsich a stabilnejsich vysledku. Sara nas svym pristupem vsechny zachranuje, dela nam super jidla. Zvuk na pozadi se mi drtivou vetsinou casu dari odmyslet, jen sem tam mi dojde ze ho vlastne slysim. Pozoruji na sobe, ze s dlouhodobejsim projektem, ktery neprobiha uplne hladce, mi poklesa produktivita a zapaleni pro praci. Myslim ale, ze jakmile zacnem Rover testovat, zase to bude lepsi.
Verča Zo začiatku sme sa všetci trochu oťukávali. Keď prvotný šok padol, začala som sa venovať práci na Roveru. Mala som mnoho problémov, ktoré sa mi nakoniec podarilo vyriešiť, avšak neustále som mala pocit, že nestíham. Avšak s Pípovou pomocou sme sa spoločne dostali do bodu, kedy je Rover viac-menej postavený, dáta sa zapisujú, kolesá aj senzory fungujú. Podarilo sa nám viac, než som čakala. Pozorujem, že keď pracujem s niekým v tíme, som produktívnejšia. Taktiež sme dnes vyriešili krízovú situáciu zostavenia váh, ktorá ma síce zaskočila, spoločne sme ju zvládli. S otatnými spolu vychádzame veľmi dobre, nehádame sa a spravodlivo si rozdeľujeme práce a jeden druhému pomáhame. Myslím, že napriek mojim stresom pred simuláciou ju nakoniec s týmito ľuďmi zvládnem.
Sára Keď sme prišli do simulátoru, všetci sme boli veľmi zvedaví a plní očakávaní. Okamžite sme začali vštko otvárať a študovať. S Mirom sme celý deň robili na biologických experimentoch. Frustrovalo nás, že sme museli stále znova a znova opravovať odovzdaný protokol, ale samotné experimenty sa nám veľmi páčili. Izolovai sme DNA z jahod, pripravovali sme zázvorový nápoj, pozorovali sme osmózu na bunkách cibule a začali sme pracovať na projekte klinostat. Ujala som sa funkcie kuchára, veľmi sa mi to páči, dokážem pri varení zrelaxovať a veľmi ma teší, keď sú ostatní s spokojní s mojim varením v týchto ťažkých podmienkach. Otváranie balíčkov s potravinami sú pre nás malé Vianoce, všetci sme plní očakávania, čo to bude. Na nočné hliadky sa neteším vobec… dnes som si zobrala prvú hliadku, dúfam, že nezaspím, a že zvládnem prípadné krízové situácie vyriešiť v pokoji.
Oto Hned na začátku dne jsme se každý chopili svých protokolů a začali na nich pracovat. Já jsem se ujal práce s laserem, ale vyskytly se problémy, které se nám s Pípem po dlouhém sestavování podařily vyřešit až k večeru. V průběhu dne jsme všichni spolu cvičili i jedli, to nám dopřálo alespoň minimum sociálního kontaktu. Dále jsem také různě pomáhal s experimenty na roveru a klinostatu. Houkající siréna už alespoň mně leze na nervy. Těším se, až se konečně půjdu vyspat a doufám, že zítra mi experimenty půjdou již rychleji, stále si zvykáme.
Miro Dnešný deň bol fajn, aj keď som bol celkom unavený z dôvodu nedostatku spánku. Stihli sme spolu s tímom urobiť veľa práce. Rover je takmer dokončený, z bio experimentov sme stihli dokončiť všetky, ktoré nám boli zadané. Jedinná fyzika sa nám nedarí… uvidíme, čo prinesie zajtrajšok. Pravideľne meriam vitálne funkcie posádky. Veľmi ma to baví. Všetky namerané hodnoty sú OK. Jedine pulz posádky je vyšší ako som očakával. Ani sa nečudujem, že bol taký vysoký nakoľko nás trápila fyzika a protokoly z bio, ktoré sme so Sárou museli niekoľkokrát opravovať. Inak tu vládne pokojná pracovná atmosféra. Posádka je super! Jo a teším sa do postele, aj keď budem musieť o 2:00 ráno vstávať na hliadku…

 

 

První den na lodi je vždy nabitý jak dojmy, tak událostmi, které jsou pro posádku výjimečné a nové. Všechny důležité momenty letu jsou zapsány v palubním deníku:

 

Čas Zapisovatel Zápis
7:19 Píp První dojmy, seznámení se simulátorem a vybavením
7:26 Oto Provedli jsme ranní rozcvičku.
7:27 Miro Rozcvička nás zničila.
7:31 Verča Píp práve vysvetľuje ostatným, ako ovládať raketu.
7:43 Verča Máme problém s airdrop-om, nejde nám poslať rozlúčková fotka na Zem.
8:09 Verča Oto, Míra a Sára začínajú prácu na prvom projekte – biológia.
8:09 Píp S verčou kontrolují telemetrii, diskutují o významu radaru s meteority
9:11 Sára S Mirom sa nám podarilo izolovať DNA z jahody
9:28 Verča S Pípom sme skonštruovali váhy a pokračujeme v projekte Rover.
10:05 Miro Práve sme odovzdali 1. BIO protokol, uvidíme, či nám ho zoberú.
10:30 Miro Práve nás tesne minul meteorit, našťastie nás netrafil. Skryli sme sa do hlavného modulu, ktorý sme hermeticky uzavreli.
10:53 Oto Prohledávám inventář a snažím se najít čočku k Samelovi.
11:35 Oto Společně s Pípem sestavujeme držáky z Merkuru
11:53 Sára S Mirom sme dokončili protokol, ideme písať druhý.
12:20 Verča Píp a Oto cvičia, Míra fotí fotky a natáča videá, Sára varí a ja sa snažím pokročiť s roverom.
12:45 Oto Poobjedvali jsme
13:00 Oto Oto a Miro umývají nádobí
13:00 Pip Zacina praci na senzorech k roveru
13:21 Miro BIO protokol 1 je po niekoľkých pokusoch OK!
14:30 Sára Zase som v kuchyni.
14:35 Miro BIO 2 je OK! Idem pomocť Otovi s laserami.
14:45 Píp Zapojil senzory a zkousi opravovat kod k nim
16:25 Verča Práve sme s Pípom vymysleli nové riešenie problému uchytenia kolies na Rover.
16:30 Oto Zdokumentoval jsem stav posádky fotkami.
16:40 Sára Skontrolovala som stav zázvorového nápoja.
17:05 Miro Práve sme so Sárou po 368-krát prekopali BIO protokoly 1 a 2.
17:07 Miro Juhu Zem ohlásila prijatie protokolov hádam už budú OK… so Sárou už nemáme energiu na ďalšie skladanie vedeckých básní.
17:10 Sára Ideme s Mirom a Otom robiť na klinostate.
17:15 Pip Pomaly dokončujeme s Verčou case na rover.
17:39 Miro Idem merať vitálne funkcie.
18:24 Sára Idem si čítať knihu a kontrolujem stav rakety, Verča, Miro a Oto hrajú hru a Pip sa hrá s Mercurom
19:00 Oto Pracujeme s Mirom a Sárou na klinostatu, Miro připravuje agar.
20:00 Sára Dovarila som večeru.
20:00 Oto Rozcvička za sebou, večeře výborná.
21:22 Miro Konečne sa nám podarilo uvariť agar. Už stuhol, tak doň sadíme žeruchu.
21:40 Pip Roveru uz chybi jen svrchni viko a muzeme zkouset povrchy.
22:46 Miro Práve som dopísal dojem z dnešného dňa. Idem naposledy pred spánkom zmerať vitálne funkcie posádky. Teším sa do postele.