Brzký výběr odbornosti je důležitý, protože tě díky tomu může kontaktovat velitel vybrané odbornosti s užitečnými nápovědami. Pozdním zvolením odbornosti o nápovědy přijdeš.

 

Tvůj motivační dopis už prošel kontrolou a jsi v projektovém kole. Před zpracováváním projektu si ale musíš vybrat jednu z pěti odborností. Někteří účastníci mají od začátku jasno, jiní s výběrem váhají a zbytečně se tak připravují o drahocenný čas, který by mohli věnovat zkvalitnění svého projektu. Jak si tedy vybrat tu správnou odbornost? V tomto článku ti poradíme.

 

Podívej se na zadání projektů

Ze všeho nejdříve si projdi jednotlivá zadání projektů. Možná, že se mezi nimi najde jedno, které tě vyloženě zaujme a budeš mít chuť si ho vyzkoušet. Pokud ti bude připadat těžké, tak se toho neboj. Projektové kolo tě nemá jen vyzkoušet, ale také naučit. Nečekáme, že budeš vědět všechno moudro světa, spíš bude dobré, když si dokážeš potřebné informace vyhledat a pořádně se nad tím zamyslíš a toto pak dobře zpracuješ. Pokud tě dané téma navíc zajímá, tak se ti bude hned lépe pracovat.

 

Vždycky můžeš kontaktovat velitele s žádostí o radu.

 

Prozkoumej, co odbornosti nabízí

Pokud tě zaujalo více zadání (nebo žádné), tak už je to horší. Pak přichází na řadu skutečná analýza jednotlivých odborností, jejich očekávání od tebe a toho, co mohou nabídnout tobě. O jednotlivých odbornostech si můžeš přečíst na jejich vlastních stránkách:

 

 

Poslední záchrana

Články o odbornostech už máš přečtené a stále nevíš? Pak tu pro tebe mám poslední nápovědu. Zde jsou vytažené věci, které by tě měly zajímat u jednotlivých odborností.

 

Biolog

Zajímá tě: biologie buňky, chování mikroorganismů, toxikologie, analytická chemie, biochemie/biotechnologie a experimenty.

 

Fyzik

Zajímá tě: fyzika, astronomie, trochu matematika, jak fungují věci kolem nás, fyzikální podstata dějů v přírodě a konkrétně třeba těch probíhající v zemské atmosféře

 

Inženýr

Zajímá tě: technika, programování, roboti, elektronika

 

Konstruktér

Zajímá tě: konstruování, materiálová fyzika, kreativní řešení komplexních problémů

 

Popularizátor

Zajímá tě: popularizace vědy, věda obecně (všechny různé odbornosti), média (tvorba videí, psaní, fotografie)

 

Sedm zásad úspěšného účastníka

  1. Projektové kolo končí 18. července – projekt odevzdej včas.
  2. Projekty nejsou jednoduché, mají pro tebe být výzvou – nevzdávej to hned po přečtení zadání.
  3. Na projekt si nech dostatek času – můžeš si ho v klidu zkontrolovat a vylepšit.
  4. Vyber si odbornost co nejdříve – přijde ti nápověda od velitele.
  5. Pokud si opravdu nevíš rady, kontaktuj velitele – komunikace si vážíme.
  6. Nevybírej si podle náročnosti projektu, ale podle toho, co tě doopravdy zaujalo – když tě to baví, tak máš napůl vyhráno.
  7. Pokud tě osloví jiná odbornost, tak ji můžeš v průběhu projektového kola změnit – udělej to ale maximálně jednou a nech si dostatek času na vytvoření kvalitního projektu!

Stále si nevíš rady s výběrem? Napiš nám na velitelstvi@expedice-mars.eu a my ti poradíme na základě tvého motivačního dopisu.