Jednou z úloh účastníků simulovaného letu je dokumentace průběhu celé mise. Přinášíme tedy autentické záznamy palubního deníku z prvního dne.


 

 

Čas

Zapisovatel

Zápis

7:10

MCC Simulace začala.

8:20

Adéla Započala práce s WIMP-em

8:23

Lukáš Kolektivní studium výrobních postupů roveru

8:25

Adéla Zprovozňujeme GoPro

9:17

Kuba Vykreslování grafů WIMP

9:27

Adéla Pokračují práce na roveru – návrh

10:35

Adéla Data z prvního měření WIMP byla zpracována a odevzdána

12:33

Tomáš Nikdo se zatím nezbláznil a všichni pracují na svých projektech

13:36

Tomáš Jeden meteroid prolétl méně než kilometr od nás, ale statečná posádka se nezalekla a vytrvale pracuje na úkolech

13:39

Pepa Právě jsme dokončili biologický experiment. Bohužel v mikroskopu nic moc nevidíme. Budeme však pokračovat v pozorování a třeba budeme mít štěstí a nakonec něco najdeme. Také nás čeká napsat první protokol.

15:20

Pepa Před slunečními erupcemi jsme se schovali v LAB-U (koupelna). Po čtrnácti minutách skončil alarm a my jsme se vrátili zpátky do práce.

Adéla již odevzdala náš první protokol.

Neflákáme se a děláme polední cvičení.

15:49

Adéla Začali jsme tisknout kryt roveru na 3D tiskárně

15:59

Pepa Tomáš vyřešil systém přidělávání cedulek ke stěně. Využil kolíčky.

Právě jsme dostali povolení se nasvačit.

16:00

Adéla Začali jsme rozbalovat vánoční dárky ke svačině

16:42

Adéla Nálada posádky se výrazně zvedla po objevení složky HUDBA

17:44

Tomáš Už jsme vynaložili spoustu úsilí, abychom opravili GoPro. Pořád jen divně pípá a nechce se připojit

18:16

Tomáš Nedočkavá posádka připravuje večeři 15 minut předem. Budou vděční za každou trochu rýže

18:21

Adéla Objev dne: Kofola je kyselá

19:23

Pepa Právě vesele večeříme 🙂

19:40

Tomáš Pepa Průša tlačí, jak má 😀

20:30

Kuba Pepa Průša přestal tlačit kvůli výpadku proudu, jedeme znova…

21:00

Kuba Planý poplach, zbytečně jsme se evakuovali do labu

21:30

Kuba Všichni dopisují zážitky ze svého dne

22:00

Kuba Noční režim byl odložen, poslední dodělávky na našich protokolech

22:30

Tomáš Pokusy o rychlé dokončení protokolů selhávají

22:32

Michal Už skoro ready na první test roveru

00:04

Kuba Za 6 minut končí moje noční směna, těším se na chvíli odpočinku

 

OSOBNÍ DOJMY

Adéla I když dnešek začal horším probuzením, pak když jsme si sundali škrabošky a začala mise, bylo to mnohem lepší! Zprvu, ještě než jsme se rozkoukali po lodi, jsme zjistili, že 6. člen posádky není žert, ale realita, což pro mne bylo poměrně velké překvapení; nicméně Lukáš se stal členem posádky a i přes toto překvapení je nálada na lodi lepší než jsem čekala. Rozbalování balíčků jídla mi připadá jako rozbalování dárků pod stromečkem, také z toho máme všichni takovou radost. Dnes mne bavilo vařit, měla jsem radost, že se posádka neotrávila a navíc jim ještě chutnalo. Pracovala jsem na dvou projektech – na biologickém a chemickém. Biologický experiment s jahodou se mi líbil, i když se nám zpozorovat DNA nepodařilo. Druhý experiment mne moc nebavil, žádné moc zajímavé výsledky nám měření nepřineslo. Po chemickém experimentu ale přišla večeře, i když jsme nestihli uvařit všechno jídlo, večeře byla dobrá.
Josef Ráno jsme byli probuzeni krátce po páté hodině, a po krátké snídani jsme se se zavázanýma očima vydali do hvězdárny. Po krátké aklimatizaci a zjištění, že šestý člen posádky nebyl jenom vtip, jsme si začali zvykat na prostředí, ve kterém strávíme přes více než 100 následujících hodin.

Dopoledne jsme s Michalem stavěli rover, potom jsme se s Adél věnovali odštěpování DNA jahod a následně je pozorovali. Bohužel jsme toho moc neviděli. Na druhou stranu běžně doma podobné kejkle s jahodami nedělám, takže i tak to pro mě bylo dost přínosné. V pozdním odpoledni jsem se společně s Kubou a Tomášem pokoušel počítat směrodatné odchylky a vlnové délky z experimentu s laserem.

Kromě všemožných vědeckých experimentů, psaní protokolů a sledování chodu lodi jsme si užili spoustu srandy, především u dvou poplachů, při kterých jsme se museli schovat do koupelny, a u několika skvělých jídel. Ty jsme rozbalovali z balíčků, což připomínalo rozbalování dárků na Vánoce.

Jakub Dnešní den byl zprvu velmi náročný, nové prostory mne však zabavily na dost dlouho, abych se aklimatizoval. V druhé polovině dne jsem se věnoval plnění fyzikálních úkolů, které jsme společně s Pepou dali do hromady. Po dnešku již vím, že se dožiju konce simulace, ač to bude náročnější, než jsem očekával. Zítřek zvládneme určitě o něco lépe, víme již kde co je a jak operovat s vybavením našeho modulu. Když dá Bůh a vše půjde dobře, pozítří jsme na rudé planetě!
Michal Hned po příchodu jsem si prošel celou loď a prolustroval všechno, co šlo. Poté jsme dostali úkol na sestavení roveru, který jsem si vzal pod svá křídla. Kromě přestávek na velice chutné jídlo jsem se většinu času věnoval právě tomu projektu. Zatím mám hotový celý základ, Tomáš tiskne štít a já doufám, že před večerkou zprovozním elektromotory, abych zítra už mohl začít pracovat na senzorech. Musím ale říct, že zatím to vypadá na nádherných 100 hodin strávených v simulátoru.
Tomáš Dnešní den byl skvělý. Posádka lodi zatím překypuje skvělou náladou. Žádné konflikty nevznikly. Pepa se ještě nezbláznil a nikoho nezabil. Většina obav už pominula. Teď už jen zůstává problém se spánkem, kterého asi nebude zrovna moc. Z dnešní práce mám docela dobrý pocit, vynaložil jsem hodně snahy a nějaké výsledky se dostavily. Některé věci jsou však stále problémem. Nejvíc mě asi naštvalo, když se přerušil proud a 3D tisk se přerušil.