Už druhý den simulovaného letu je za námi. Posádka pohotově dokázala vyřešit veškeré problémy a velmi úspěšně se věnovala práci na projektech. Plně si začíná uvědomovat nutnost dokončení roveru kvůli blížícímu se výstupu na povrch Marsu.

V průběhu práce však kosmonauti nezapomínají na pravidelnou dokumentaci, do níž můžete nahlédnout právě zde.


 

 

Čas

Zapisovatel

Zápis

6:38

Tomáš Totálně probuzeno a jdeme na to. Snídaně už se připravuje

8:43

Tomáš Na palubě panuje velká únava, posádka sedíce usíná

9:13

Tomáš Všichni se tedy dneska podruhé (včetně hlídky potřetí) probudili a práce probíhá v plném proudu.

9:33

Adéla Rozbalili jsme si další část našeho adventního kalendáře – našli jsme tam dnes brusinky a přesnídávky, krom toho nám ještě zbyla rýže!

9:40

Adéla Historicky první specialita marsovského kulinářského umění: rýže s přesnídávkou a brusinkami

11:08

Adéla Na 7. pokus jsme konečně natočili telemost do dnešního vysílání Zpráviček

11:19

Kuba Po téměř 24 hodinách se blížíme k dokončení 1. části SAMELu

11:57

Pepa Za chvilku nás čeká oběd!

11:58

Lukáš Díky zesílenému datovému proudění u přechodové komory se podařilo do pozemské televize odeslat dnešní pracně natočený, mrtvý vstup – neboli telemost.

12:38

Kuba Po vynikajícím obědě se pomalu chystáme na natáčení videa o našem “volném čase”

13:33

Kuba Nervozita se stupňuje, začínáme mít zmatky takřka ve všem.

14:05

Pepa Bylo nám řečeno, že pokud nestihneme dodělat všechny experimenty a odevzdat protokoly, tak nás nemusí pustit na Mars. Snažíme se proto naplno, abychom vše stihli včas odevzdat. Snad i s Kubou zvládneme dodělat ten Samel…

15:15

Pepa Michalovi a Adéle se právě podařilo zprovoznit rover. Už jezdí. Všichni oslavujeme.

19:47

Pepa Už jsme dlouho nic nenapsali do deníku. Za poslední čtyři hodiny se toho stalo docela dost. Předávám slovo Tomovi…

19:48

Tomáš Naše loď byla zasažena vnějším tělesem, které narušilo tlak na palubě. Lukáš a Tomáš díky skafandrům zvládli vejít do zasažené oblasti a pohromu odvrátit, čímž vítězoslavně zachránili posádku díky své chrabrosti a statečnosti.

19:52

Tomáš Palubní systémy se zdají být dost zmatené. Nejdříve ukazovaly, že máme 4 lodě najednou. Teď pro změnu nemáme žádnou.

19:54

Tomáš Instantní nudličky byly fajn.

20:22

Kuba Po večeři je čas na úklid, únava začíná být znát.

21:00

Tomáš Všichni si pomalu zapisují do deníku své dojmy ze dneška. Pepan si už na počítač brousí zuby, aby se mohl podělit o své pocity.

21:12

Michal Rover je zcela hotový a teď už stačí napsat jenom kód pro pohyb po kružnici.

 

OSOBNÍ DOJMY

Adéla Dnešní den začal mou hlídkou, která probíhala poklidně. Několik málo minut před skončením mé hlídky jsem ale usnula, takže jsem zkrátila hlídku Lukášovi o několik desítek minut. I přesto se cítím, a nejen já, unaveně. Dnešní den byl dobrý, bavilo mne pracovat na roveru, který jsme už téměř dokončili.
Josef Už jsme tady přes 37 hodin. Po první noci a prvních nočních hlídáních jsme ráno v šest hodin byli nemilosrdně vytaženi z našich postelí. Na všech byla poznat únava. Překonali jsme ji a vydali vstříc novým úkolům.

Já jsem strávil dopoledne s odvozováním rychlosti letu lodi, která letí ze Země na Mars. Nakonec se mi to s pomocí studijního textu z fyzikální olympiády a pomocí od řídící jednotky podařilo vyřešit. Dále jsme s Kubou řešili interferometr, což vypadalo docela efektně.

Dost mě štve, jakým způsobem nás tady kontrolují a omezují. Až v těchto podmínkách si začínám uvědomovat, jak obrovskou svobodu ve svém běžném životě vlastně mám.

Na druhou stranu je tady ale moc fajnová skupina lidí, která mi pobyt v tomto malém a tmavém prostoru výrazně zlepšuje. Především jsme si užívali společná jídla a pouštění hudby, kterou jsme včera obdrželi.

Už se těším, až zítra dorazíme na Mars.

Jakub Ač jsem si myslel, že dnešek bude mnohem pohodovější, nebylo tomu tak. Ráno bylo příšerné, nevím proč, ale celý jsem se klepal. Po 2 hodinách mě tento stav opustil a zbytek dne byl lepší. Jsem spokojený s tím, co jsem dnes stihl udělat a mám radost z postavení interferometru. Dal bych nevím co za pohled z okna, izolace je náročnější než jsem čekal . Naštěstí jsou tu super lidé, se kterými je to o něco lepší. Na druhou stranu se nemůžu dočkat pátečního rána.
Michal Dnešek byl velice náročný, protože právě dnes jsem musel mít už z velké části hotový rover, který se zítra bude prohánět po marsovském povrchu. Nakonec jsme ho společnými sestavili a teď už stačí vyretušovat menší chybičky a dopsat sofistikovanější kód pro jeho ovládání.

Začínám už postupně cítit, jak ztrácím pojem o čase. Kvůli malé délce spánku a neustálému světlu mám pocit, jako by hodiny šly o několik hodin pozadu. Ale i přes tyto komplikace pořád pokračuji dále a nemůžu se dočkat zítřejšího dne, kdy náš rover vyzkoušíme naostro.

Tomáš Dnešek jsem strávil hlavně v duchu chemie, protože jsem přes půlku dne dělal spektrofotometrii a protokol s tím spojený. Bylo to zajímavé ozvláštnění. Práce v laboratoři mě celkem bavila. Zatím se necítím i v takto malém prostoru se 6 lidmi nějak frustrován. Být astronaut asi není zas tak špatné.