Čtvrtek byl pro naši posádku výjimečným dnem. Definitivně získala pocit ztotožnění se s životem na lodi a naplno si vše užila. Našla si čas na filosofické debaty a spoustu legrace. Jejich největším úspěchem bylo nejspíše sestavení zavlažovacího systému a dokončení většiny zadaných experimentů a projektů.

Nabízíme pohled do palubních deníků našich astronautů. Co zažili, na čem pracovali a jak se cítili, si můžete přečíst níže.


 

 

Čas

Zapisovatel

Zápis

1:58

Pepan Tato hlídka byla o mnoho méně produktivní než ta, kterou jsme měli včera s Tomem. Kromě zápisu v deníku do sekce Osobní dojmy ze dne a mírného přeorganizování některých složek na cloudu jsem toho moc nestihl. Myslel jsem si, že přepíšu ty rovnice z Gravitačních vln. Nějak se mi to vůbec nepovedlo. Jaksi jsem se rozepsal v deníku.

Naposledy si přečtu svůj zápis a půjdu vzbudit Adélu. Snad ty Gravitační vlny ještě dneska doděláme…

3:25

Kuban Právě mi začala hlídka, už teď si říkám, aby skončila co nejdřív.

6:17

Pepan Máme tady další ráno. Otravný zvuk radaru se vrátil.

9:20

Pepan Chemický protokol na mrkev je už konečně schválený. Gratulujeme, Tome! Od rána děláme s Tomem na Gravitačních vlnách. “A protokol zatím vypadá hodně profesionálně,” vyjádřil se Tom.

9:26

Tomáš Před deseti vteřinami jsme měli dvě lodě. Teď už nemáme žádnou.

9:47

Tomáš Znovu na jedné lodi za doprovodu otravného zvuku radaru pracujeme na protokolu, experimentu a konstrukci zavlažování. K tomu ještě Pepan natáčí reportáž a zrovna teď mě i fotí.

10:29

Michal Obdrželi jsme novou hudbu. Jde se poslouchat!

11:14

Pepan Užíváme si skvělou náladu na lodi. Děláme zavlažovací systém, Určení osmotické hodnoty a Gravitační vlny.

11:32

Adéla Práce na zavlažovacím systému probíhá dobře, vypadá to, že ještě dnes naše rostlinky budou zality rukou robotickou.

11:44

Pepan Právě pracuji na zpracování grafů do protokolu na Gravitační vlny. Vedle mě sedí Kuba a vypracovává protokol na Určenie osmotickej hodnoty neznámej bunky. Ostatní leží v postelích a odpočívají. K tomu nám zní Coconut song a neustálé houkání radaru.

13:17

Pepan Právě obědváme. K jídlu máme guláš Petra Voka aka. pana Guláška.

13:38

Adéla A je to! Zavlažovací systém funguje, rostlinky jsou zality (nebo spíše ulity).

14:56

Kuban Objevili jsme nový vztah přímé úměrnosti. Čím déle jsme na lodi, tím méně zapisujeme do deníku.

17:32

Pepan Za zvuku hymny SSSR uklízíme naši loď.

17:54

Pepan Každý deň je zo mňa iná žena.” Tento refrén nás provází, když vstáváme, cvičíme, uklízíme, a nebo když jíme.

19:35

Tomáš Díky skvělému časovému rozložení povinností nás dnes večer čekají 4 rozcvičky

19:42

Michal Právě jsme testovali skafandry! Opravdu skafandří.

19:52

Pepan Právě přišel moment, na který jsem se těšil už od pondělí. Máme začít řešit protokol na GHZ (kvantový počítač). Bohužel se do něj nemůžu pustit, protože musím ještě dokončit protokol na gravitační vlny.

20:01

Kuban Chystáme se na 4. rozcvičku, už cítíme jak se nám svalstvo obnovuje a přizpůsobuje zemské gravitaci.

20:33

Kuban Čeká nás dvojitá rozcvička.

22:08

Kuban Po hodinové krizi a požáru nás Michal a jeho schopnosti zachránili před hrůzným uhořením.

22:46

Tomáš Nevím, jak se to stalo, ale tiskneme část slovenského znaku na 3D tiskárně od Pepana Průši

 

OSOBNÍ DOJMY

Adéla Každý den na simulaci se mi zdá lepší a lepší. Oproti prvnímu dni byl dnešek vážně skvělý (až na každodenní příliš brzké probuzení). Dnes jsme dostali asi nejlepší úkol tady – sestavit závlahový systém. Při práci na tomto projektu jsem si vyzkoušela odbornost konstruktér, což mne velmi bavilo. Spolu s Michalem jsme naši zahrádku dokončili poměrně brzy, což mi udělalo velkou radost, ale asi ne tak velkou, jakou mi přinesla práce na celé zahrádce.

S blížícím se koncem simulace přibývá i filosofických otázek a více se zabýváme tím, co nastane, až se vrátíme domů, neboť se ten okamžik stále více přibližuje. Já bych tu nejraději ještě nějaký čas strávila, nejlépe konstruováním dalšího mechanického vynálezu. Už se tu ani necítím tak moc zavřená; izolovanost od okolního světa s sebou přinesla zase jinou stranu svobody…

Josef Celý poslední den byl moc parádní. Ráno jsme se s Tomem na tak cca dvě a půl hodiny rozjeli a vytvořili asi tři stránky protokolu na Gravitační vlny. Výsledek vypadal dost profesionálně. Bohužel však tato problematika není úplně nejsnažší ani nejkratší, a tak nám v tuto chvíli ještě chybějí dvě části z devíti. Třeba to ještě do zítřejšího budíčku stihneme dokončit…

Dost si to tu užívám. Ta atmosféra tady se nedá moc dobře slovy popsat. Ta se musí prožít.

Dokonce se trochu začínám bát zítřka. Potom, co jsem si zvykl na život na lodi, bude návrat zpět do normálního života hodně velká výzva.

Jakub Dnešek proběhl v přátelském duchu, všichni se již chystají na návrat. Dopisují poslední protokoly, uklízejí loď a vyprávějí, co vše na ně doma čeká. Já osobně se již nemůžu dočkat prvního krůčku za hranicemi naší lodi.
Michal Konec se blíží. Dokončování všech projektů a uživání si posledních hodin strávených v simulátoru bylo hlavními tématy tohoto dne. Podařilo se nám s Adélou sestavit funkční zavlažování rostlinek a díky přízni řídícího střediska jsme si mohl každý vybrat jednu písníčku, kterou nám poté poslali. Ale tím největším highlightem dnešního dne bylo promítání videa vytvořeného organizátory.
Tomáš Je to tu. Ani se mi nechce věřit, že přichází poslední noc, poslední WIMPy, poslední protokol, poslední večeře, poslední celý den simulace. Za tu dobu, co jsem na simulaci strávil, už jsem si na to asi zvykl a domů se mi ani moc nechce. Dnešek byl super. Zase jsem dokončil spoustu práce. Užili jsme si spoustu legrace. Pepan, Kuban, Michal i Áďa jsou fakt čiloví. Doufám, že se ještě někdy potkáme. Třeba jako organizátoři Expedice příští rok.