Pokud vás zajímají pocity posádky během jejich posledních dvou dnů na palubě lodi, rozhodně si přečtěte následující záznamy z palubních deníků a také osobní pocity jednotlivých členů posádka.

 

         

 

Osobní dojmy posádky ze čtvrtka:

 

Míra Toto bol 4. a posledný celý deň v simulácii. Začal sa celkom dobre. Ráno sa mi podarilo odovzdať experiment klinostate. Strávil som na ňom najviac času zo všetkých experimentov . Dal som si dosť záležať. Práca ma veľmi bavila, určite si ho doma s niekoľkými vylepšeniami zopakujem. MCC ho zobralo na prvý pokus,  veľmi ma to potešilo. Potom sme so Sárou začali pracovať na jednoduchých chemických pokusoch, ktoré sa ale zmenili na nočnú moru z dovodu nedostatku spánku.  Ja sám som spal približne 4 hodiny – v noci som aj po skončení svojej hliadky som pracoval na klinostate, nehovoriac o tom, že niekedy veľmi skoro ráno sme mali poplach pretože nám do lodi vnikol neznámy mimozemský organizmus H. Píp dostal za úlohu obliecť si skafander a votrelca  z lodi odstrániť. Hrdinsky, aj keď s podozrením, že si niečo pustil do žily (našli sme prázdnu injekčnú striekačku), svoju úlohu zvládol.  Zistili sme, že izolácia prospieva dobrej nálade. Asi sme sa scvokli. Od večere do 21:00 sme mali voľno. Od MCC sme dostali  ,,Psychologický výživový balíček”. Obsahoval ďaľších 15 pesničiek. Mali sme radosť, kým sme nezistili, že obsahuje iba pesničky šmolkov z albnumu Šmoulí super disco šou.  Ich poćúvanie nám úplne vymylo mozgy a vzniklo veľa zaujímavých videí. Bolo to akoby sme všetci stratili aj to málo, čo nám ostalo v hlave. Mali by to nazvať ,,Rušič Racionálneho Rozmýšľania” skrátene RRR. Keď sa na to spätne pozriem bolo to celkom fajn a nabudilo ma to energiou potrebnou pre ďaľšiu prácu. Dnes nás tiež navšťívil reportér z Českého rozhlasu. Dali sme mu napiť nášho Martian Pale Ale. Uvidíme, či ho zajtra uvidíme na tlačovej konferencii :D. Vobec sa mi nechce naspäť na Zem. Kiežby som raz naozaj išiel na Mars!
Sára Dnešnú noc nám pokazilo vyhlásenie evakuácie o 2:00 ráno. Do hlavného modulu nám vnikol organizmus H, život ohrozujúci tvor mimozemského pôvodu. Píp dostal povel zo Zeme odstrániť votrelca a my sme sa mohli vrátiť späť k spánku. Mala som poslednú nočnú hliadku. Zbehla mi strašne rýchlo, hrala som Atomas a ani sa mi nechcelo o 6:00 budiť ostatných. Keď som ráno zistila, že problém s vodou ešte stále nie je vyriešený nálada mi poklesla. MCC nemrhala časom a ihneď nás zavalila úlohami. Pred obedom nám pustili sprchu!!! Ihneď som prerušila prácu a išla som konečne do sprchy. Dnes sme pracovali veľmi intenzívne, už sme na pokraji šialenstva. Večer nás navštívil reportér zo Zeme a mali sme dojem, že sa nás bál, asi vyzeráme horšie ako sme si mysleli. Prvú oficiálnu pauzu sme si užili, zbehla príliš rýchlo. Do večierky nás ešte čaká veľa práce. Zajtra sa vraciame konečne domov!!!
Píp Byl jsem prekvapen, jak dobre bychom zvladli krizi s vodou, bez dodavky. Myslim, ze muj pohotovy napad napusit aspon nejakou vodu a tu pote nechat chladit by nam zajistil pitnou vodu na 12 hodin. Dale prace na zavlazovani a reporter… vse vlastne ok, na lodi panovala uvolnena nalada plna humoru. Opadl stres a tryhard z minulych dni. O to vetsi byla navecer radost z funkcniho zavlazovani.
Verča Dnešný deň bol šialený. Začal sa vlastne už o 2 ráno, kedy nás prebudila evakuácia. Do nášho modulu vnikol nebezpečný „organizmus H“, ktorý Píp odstraňoval v skafandri pomocou varešky, lyžičky a ako dezinfekciu použil Jar. Keďže to bol posledný celý deň, ktorý na simulácii máme, dokončovali sme projekty. S Pípom sme celý deň dokončovali projekt s automatickou závlahu našej záhradky a potom sme Otovi pomáhali riešiť HROCH-a. Síce sme ho ešte úplne nedoriešili, sme na dobrej ceste. Zajtra okolo 11-12 odchádzame. Bude to zvláštne zabehnúť spať do starých koľají, keď už sme si navykli na náš vesmírny program. Taktiež sme dnes mali dlho očakávanú návštevu – reportér z Českého rozhlasu. Chceli sme ho zjesť, ale nedovolili nám to 🙁 Večer sme dostali dvojhodinové voľno. Smiali sme sa a robili hlúposti ako malé deti zatiaľ čo v pozadí hral celý album pesničiek prespievaných Šmolkami. Každopádne, v noci ma čaká posledná hliadka a okolo obeda posledný pohľad na simulátor. Bude mi to tu chýbať, ale teším sa von. Keď budem mať pravidelný a dlhý spánok, možno mi bude aj fyzicky lepšie. Zajtra sme doma – Zemi zdar!
Oto Den mohl začít nejhůř jak jen mohl. Vstávali jsme po 2 ráno, kvůli evakuaci Modulu 1. Byl totiž zamořený nezámým organismem H. Píp si musel obléct skafandr a organismus zneškodnit. Poté jsme všichni kromě hlídky šli ihned spát. Ráno jsem ještě dopisoval závěr na protokolu s gravitačními vlnami, které se mi podařilo na noční hlídce vyřešit, měl jsem radost. Den poté postupoval klasicky: každý pracoval na protokolech, nadával, když se mu něco nedařilo a radoval se za každý krok vpřed. Odpoledne se k nám dostavila očekávaná návštěva – reportér z Českého rozhlasu, který zadokoval s naší lodí. Zeptal se nás na několik otázek a my mu za odměnu dali napít našeho „výborného“ kvasu. Doufáme, že to přežije. Společně s Pípem jsme na jeden protokol museli programovat v Pythonu, moc jsem tomu nerozuměl, ale Píp mi to pěkně postupně vysvětlil, takže nakonec jsem se toho hodně přiučil.

Dobu od 19 do 21 nám MCC předurčilo jako pracovní volno. Něktěří jsme si říkali, že kvůli tomu, že nestíháme, budeme raději pracovat. Moc dlouho nám to nevydrželo. Po půl hodině z MCC přišel soubor se „Šmoulími“ písničkami, někdo to pustil a při tom se vážně pracovat nedalo. Raději jsme si radši tedy sedli spolu, pojedli, natáčeli různá videa a smáli se věcem, kterým by se psychicky nevyčerpaný člověk nikdy nesmál. Zítra nás čeká poslední den. Už jsme si všichni tak zvykli, že nám to dokonce bude i chybět, ale každý si našel nějaký důvod, proč už se těší ven. A konečně uvidíme všechna ta potupná videa, která jsme MCC zaslali a oni je sdíleli na sociálních sítí! Čekejte zítra na nás tam dole.

 

Záznam palubního deníku ze čtvrtého dne v simulátoru:

 

Čas Zapisovatel Zápis
0:29 Oto Celý včerejšek počítám různé příklady s černými dírami. Teď mi jeden náročný příklad vyšel správně. Mám strašnou radost!
1:01 Oto Omylem jsem probudil Pipa, až pak jsem s

i všiml, že na hlídku má jít Miro. Střídání hlídky s Mirem

1:10 Miro Už zobudil správneho,,, preberám hliadku. Idem pracovať na experimente klinostat.
1:51 Miro Oto išiel išiel spať. Za chvíľku pôjdem zobudiť Pípa.
2:58 Pip Odhadem pred pul hodinou jsme meli biologicky poplach. Situace zvladnuta. Vsichni byli vzbuzeni a preveleni do dekontaminacni misnosti, ze ktere jsem vysel ja a mel jsem odstranit neznamy organismus. Ted, kdyz pisu, uz vsichni ostatni clenove posadky pokracuji ve spanku, desinfekce pusobi na zasazne casti lodi a ja dopisuji deniky.
3:00 Miro Píp bol MCC poverený odstrániť mimozemský organizmus. Hrdinsky sa mu v skafandri s vareškou v ruke postavil.
3::47 Pip Pri vstavani, cca ve 2 jsem zjistil, ze jsem asi ztratil fotku pritelkyne. Chtel bych to rano najit, bude mi tu lip. Tim ovsem nerikam, ze tu je spatne 🙂
3:53 Miro Dokoncil som grafy pre experiment klinostat. Diskusia je takmer kmpletna. Musim este dopisat zaver. Bude to musiet pockat do rana, MCC ma poslalo spat – dnes nas caka este vela narocnych experimentov. Uz su to 3 hodiny co som hore…
3:55 Pip Opavil baterku a dodalu mi to sebevedomi 🙂
4.00 Pip Predani hlikdy verce.
4:41 Verča Momentalne mám nočnú hliadku ja, zatiaľ vyzerá veľmi pokojne.
5:14 Sára Hliadkujem, som unavená, ale dokážem sa zabaviť(t. Zatiaľ je všetko v poriadku.
6:15 Miro Keďže nám prasklo potrubie a nemáme prístup k tečúce vode pôjdeme postupne na záchod a spláchneme naraz. Vete kto bolposledný? Ja :-“
6:41 Miro Vyzerá to, že Marťan sa nám vrátil do sprchy… znovu ho počujeme.
7:38 Pip Hotovy pohon tyce, ktera hybe zavlazovacim zarizenim. Jdem si hrat s cerpadly.
8:21 Miro, Oto Problém s vodou presiahol hranicu znesiteľnosti. Máme málo vody a… potrebujeme na záchod. Jedinné čo nám ostáva je podeliť sa o vodu na splachovanie. Miro: ,,Oto já se pro tebe obětuju, půjdu po tobě. “ ´V tom vošiel do záchoda, gdě sa splachovací záchod zmenil po Otovom výstupe na kadibúdu. Oto odpovedal: „Nemel a ser! “

 

(Pozn. autora:  slovo „gdě“ napsal Oto – snažil se slovensky)

8:37 Verča Pred chvíľou sa mi takmer podarilo sabotovať náš experiment. Povedzme, že mi nedošlo, že nádoba s hadičkou položenou na zemi sa vlastne rovná spojeným nádobám…
9:22 Oto I když nemáme přístup vody, podařilo se nám vytopit koupelnu.
9:23 Miro Keď kúpeľňu nevytopil Marťan urobili to inžinieri 😀
9:30 Miro Práve som dokončil a odovzdal experiment klinostat. Som veľmi rád, že je už dokončený. Dúfam, že sa bude na Zemi páčiť, naozaj som si dal záležať.
9:53 Oto Probíha odhození odpadu a doplnění vody.
9:57 Sára Dokončila som protokol siričitan amónny, práve prebieha doplňovanie zásob vody a odhadzovanie odpadu. Dúfam, že sa problém s vodou vyrieši čo najskôr, keďže chcem ísť do sprchy….
10:30 Miro Zobrali nám obidva BIO-CHE protokoly na prvý pokus! Asi sa naozaj zlepšujeme.
11:00 Miro19 Voda už ide teśím sa na sprchu!
11:32 Sára Sprcha!!! Juchú!!!
11:32 Oto Natáčel jsem vlog, nesnáším natáčet vlogy, ale mám to za sebou!
11:49 Miro Těšim sa do sprchy, až si umyjem svoje mastniaky (vlasy) a dam si čiste ponožky a trenyrky. (Pozn. autora – psal Oto, diktoval Miro slovensky)
13:17 Verčass „Ak to teraz nepůjde, tak skočím z okna “ (oxygenatoru) (Oto: „Tak skoč, nemyslím si, že se vlezeš.“)
13:22 Miro Do 13:00 sme zaznamenali 19 chýb telemetrie
13:37 Verča KONEČNE sa nám podarilo zapojiť automatické zavlažovanie! Mne aj Pípovi sa vďaka zlepšila nálada o 180°. Už iba dokončiť rekonštrukciu, čo bude tak do rána predpokladám. Avšak záchrana pred tým je dvojhodinové pracovné voľno, ktoré máme od MCC <3
13:40 Píp Jsem upřímne fakt rád, že jsme pokročili. Hurá! Mega euforie. Hype. Lol gotem.
18:21 Verča Práve som videla, ako si vedľa mňa Miro naťahoval svoje sliny do striekačky. Vrcholné znechutenie.
18:22 Miro Bolo to kvôli BIO experimentu + vyžiadala si to Sára… neviem prečo nemohla použiť svoje. Viete vôbec aké je ťažké nazbierať 1ml slín?
21:29 Oto Od 19 do 21 bylo pracovní volno. Velmi jsme si užili chvilku pro sebe. Nyní zase pracujeme na protokolech, já na HROCHovi.
23:00 Miro Od 11:00 zaznamenali do teraz sme zaznamenali 14 poruch telemetrie. Prvá hliadka patrí mne.

 

              

 

A jako poslední je tu ještě krátký dodatek v podobě osobních dojmů palubního biologa Mira z úplně posledních chvil na palubě simulátoru a také záznam z palubního deníku (pátek, 8.11.2019):

 

Mira

Je mi moc moc moc ľúto, že táto misia už končí. Pokojne by som tu vydržal aj mesiac, možno aj viacej, ale to si nedovolím tvrdiť. Experimenty, aj keď nie všetky boli ideálne (stručné, alebo ťažko porozumiteľné zadania, chýbajúce pomôcky) som si neuveriteľne užil, aj napriek častej frustrácii po spätnej väzbe zo Zeme. Posádka bola skvelá. Vládla tu pracovná atmosféra, ale našli sme si aj čas na oddych a srandu. Počas simulácie vzniklo veľmi veľa zaujímavých videí a fotiek. Milujem týchto ľudí, cítim, že aj napriek tomu, že sme vo veľa veciach odlišní vzniklo medzi nami silné púto. S touto posádkou by som sa nebál ísť na skutočný Mars!!!

 

Palubní deník:

 

Čas Zapisovatel Zápis
23:39 Mira Prvú hliadku mám na starosti ja. Posádka už išla spať. Idem Pracovať na protokoloch. Zajtra do 11:00 musíme všetko stihnúť.
23:43 Mira Je mi ľúto, že už za pár hodín táto misia skončí. Bez problémov by som tu vydržal aj mesiac, možno aj viacej, ale to si nedovolím tvrdiť00:
00:00 Mira Hliadka mi práve skončila, idem zobudiť Pípa.
0:13 Pip Komunikace obnovena, zahajuji posledni svoji hlidku
2:49 Verča Ani som sa nenazdala a už mám skoro koniec hliadky. Protokol zo zavlažovania je odovzdaný. Teším sa na spánok.
3:20 Oto Přebírám hlídku po Verči. Nedařilo se jí mě vzbudit, tak o 20 minut později.
3:55 Oto Pípovi se během jeho noční hlídky podařilo najít chybu v programu k protokolu HROCH. Našli jsme tedy nový objekt, který se na referenčním snímku nenacházel. Doufám, že zítra dokážu data zpracovat.
4:03 Oto Změna hlídky se Sárou.
4:43 Sára Hliadky prebieha zatiaľ bez vážnych komplikácii. Skontrolovala som včerajšie palubné denníky a prečítala som si protokoly.
6:14 Mira Krásne dobré ráno!
6:49 Verča Protokoly inžinierovodovzdané. Vyzerá to, že dnešok bude kľudný.
7:26 Mira So Sárou práve dokončujeme posledné experimenty – protokoly z nich. Dúfame, že ďalšie zadania nedostaneme. Pravdepodobne by sme ich nestihli.
8:10 Oto S Pípem děláme HROCHA, už to celé chápeme a práce nám jde od ruky. Čest práci.
8:47 Sára Dopísala som posledný oficiálny protokol, bude mi to chýbať.
10:30 Sára Spustili nám vodu!!! Ideme konečne umývať riad…
10:40 Oto Dobré, Pipe neolizuj se! (kameraman)
10:54 Miro Práve som urobil rozhovor do ČT+ 😀 zprávičiek.3
11:12 Miro Počas reportáže vypadla elektrika. Podľa protokolu sme sa snažili nahodiť elektroniku naspať, ale zistili sme, že všetko u nás je ok a výpadok sposobi nejaky vonkajsi vplyv. Bohuzial, pri kontrole sme lod trochu ponicili.
12:22 Posádka Úspešne sme pristali na Zemi!