Úterý je druhým dnem simulované mise. V tento den se na posádce často začíná projevovat malá únava. Jaké jsou její dojmy a jak tento den probíhal, můžete dočíst v záznamu z palubního deníku.

 

   

 

Verča Dnešok bol o dosť náročnejší ako včerajšok. Pociťujem značnú dávku únavy, ktorá doľahla nielen na mňa, ale aj na ostatných. Dnes sme mali dokonca aj akciu so skafandrami, ktorá sa mi veľmi páčila, aj keď som to nebola ja, kto si ten skafander obliekol. Avšak o pár hodín to budem aj ja, keďže sme sa dohodli, že ja a Sára pôjdeme na výstup na Mars. Úprimne sa toho trochu desím, ale zároveň sa aj teším. Dnes sa nám našťastie s Pípom podarilo dať ako-tak dohromady Rover, ktorý dúfame, že bude fungovať aj na povrchu Marsu. Skúšok a opráv bolo totižto habadej a už mi začínajú prekážať. Avšak nevzdali sme sa a dokázali to, za čo som na seba hrdá. Všimla som si ale, že ku večeru sa mi vždy zhorší nálada a kvôli môjmu zdravotnému stavu sa necítim stále najlepšie. Snažím sa to na sebe nedávať veľmi najavo a zatiaľ to nejako zvládam, ibaže neviem, ako a kedy sa mi priťaží. Snáď to nebude počas nejakej dôležitej práce.
Oto Včerejší očekávání se naplnilo a experimenty mi vskutku šly více od ruky. Ráno jsem zkoušel počítat příklady týkající se černých děr, ale ty jsou ještě více komplikované. Budeme se na ně muset podívat s ostatními členy posádky, až dokončíme ty prioritnější. Proto jsem raději spolupracoval na měření pH. Hodnoty jsem pomocí přístroje Vernier naměřil a poté exportoval. U protokolu Samel jsem přišel na další překážku, neměli jsme žádné zařížení na měření vzdálenosti, to jsem také oznámil MCC. V průběhu dne bylo mně a Mirovi řečeno, že máme jít do laboratoře a obléct na sebe skafandry. Ve dveřích přetlakové komory byl zaklíněn kámen a my ho museli odstranit. Kámen obsahoval uvnitř váhu, metr a nějaké další věci potřebné k našim experimentům. Jak podivuhodné. Nálada na lodi je dobrá, pokaždé natočíme nějaké video nebo vyfotíme fotku, u které se společně zasmějeme. Od monotónního zvuku sirény nám pomáhají písničky zaslané z MCC. Díky metru  jsem potřebné vzdálenosti naměřil a zpracovávám protokol. Zítra má Verča se Sárou provést EVA na povrchu Marsu, těšíme se na to!
Miro Kde začať? Dnes sa toho udialo naozaj veľa. Začali sme so Sárou pracovať na prvom chemickom experimente. Z výsledkov sme boli trochu zmätení keďže sme ich vôbec neočakávali. Prišli sme s takmer správnou hypotézou, ktorá ale nebola podľa výsledkov merania správna. Nakoniec nás odborník zo zeme naviedol na správnu cestu a sformulovali sme novú, lepšiu hypotézu, ktorá bola podľa výsledkov správna. Na 100% si budeme istí až ráno, po tom čo si našu prácu prečítajú odborníci na Zemi. Pri vyhadzovaní odpadu do priestoru sa stala veľmi šťastná náhoda. Vo dverách pretlakovej komory sa zasekol neznámy objekt, o ktorom sme si mysleli, že ide iba o meteorit. Spolu s Otom sme si nasadili skafandre a išli sme sa pozrieť o čo ide. Chceli sme tento objekt odstrániť, no potom sme si všimli, že nejde o obyčajný kus hmoty. Bol to pre nás veľmi vzácny space-trash. Pravdepodobne to bol pôvodne kufrík nejakého stopára. Obsahoval presné váhy, bez ktorých by sme nemohli dokončiť väčšinu experimentov s dostatočnou presnosťou. V krabičke bolo tiež pravítko a meter, ktorý nám veľmi chýbal. Tiež tam bola vata a elektrická pumpa na vzduch. Uvidíme na čo sa zídu. Dnešok bol veľmi dobrý, pretože nám MCC poslalo 10 pesničiek (5 podľa nášho výberu a 5 podľa ich). Môžem povedať, že ich hudobný vkus naozaj nestojí ani za staré papuče, teda až na dve výnimky. Nevýhodou je, že máme len 10 katalyzátorov produktivity (pesničiek) a rýchlo sa ,,opočúvajú“. Aj keď povedzme si: Dá sa opočúvať Life On Mars od Davida Bowieho?.
Píp Pomalu mě vysiluje práce na roveru. 2 dny v kuse full time jeden projekt. Stále se nám (s Verčou) rozbíjejí věci, pokaždé jiné. Ze svých chyb se učíme, ale rover dělá chyby stále jiné. Naštěstí ale máme v krizích neustále nové nápady a tak se nám zatím daří vše zvládat. Z těch, které nám daly nejvíce zabrat: SD karta nefungovala, protože piny Arduina zkratoval šroubek na základní černé desce. Odizolováno. Motorky neměly dost voltů na dostatečný výkon. To jsme vyřešili tak, že jsme do série k našim 9V baterkám (které dávaji už asi jen 8V) připojili 2 AA baterky, čímž jsme dosáhli napětí pro Hmůstky cca 11V.

Problém, který nevíme jak vyřešit a už ho řešit nebudeme, spočíva v nekvalitním wifi připojení roveru. Neustále se odpojuje. Proto náš rover pojede jen rovně.

Samozřejmě jsme dnes zažili i pár super chvil. Hotová karosérie, uzdravení každé jedné bolístky na roveru, nebo akce související s průběhem letu. Kluci Oto a Mira měli první výstup ve skafandrech. Uvolňovali zaseklé dveře.

Jídlo je nejlepší a hudba velmi pomohla atmosféře na lodi. Sice to je asi jen 10 písniček na loopu, ale je to boži.

 

Sára Dnešný deň mi pripadal monotónny. Ráno bolo rovnaké ako včera, všetci sme pracovali na starých protokoloch. Keď sme boli nútení odstrániť odpad z modulu a spustila sa evakuácia, bolo to osvieženie rutiny. Keď nebezpečenstvo pominulo, dokázali sme sa na situácii zasmiať. S hudbou sa nálada posádky badateľne zvýšila. Natáčanie vlogov a neočakávané situácie spestrujú rutinné pracovanie, za čo som veľmi vďačná. Frustruje ma, že protokoly nikdy nevyhovujú požiadavkám MCC ani po niekoľkých opravách. Síce sme dnes zažili mnoho zábavy, mala som v priebehu dňa niekoľko krízových situácií. Myslím si, že nás čaká ešte pár veľmi náročných dní, kým sa vrátime domov na našu milovanú Zem.

 

 

Záznam palubního deníku z druhého:

Čas Zapisovatel Zápis
0:04 Oto Právě jsem po 1 hodině lehkého spánku šel na hlídku, za hodinu se střídám s Pípem.
0:25 Oto Bylo mi řečeno, abych vypracoval protokol o restartu komunikace, jdu na to.
0:43 Oto Protokol dokončen, psaný ručně. Za chvíli se už zase těším do postele.
2:11 Miro Pred pár minútami ma Píp zobudil a predal mi hliadku. Najbližšie dve hodiny budem dávať pozor na posádku ja.
3:58 Miro O chvíľu mi končí nočná hliadka. Som rád, že si môžem ešte trochu pospať. Idem zobudiť Verču, ktorá po mne preberá hliadku.
4:12 Verča Pred chvíľou mi začala hliadka. S Mirom práve riešime problém s telemetriou, ktorá nejde maximalizovať.
4:26 Verča S Mirom sme vyriešili problém s telemetriou. Miro išiel spať a ja zostávam na finálnej hliadke prvej noci.
5:30 Verča Ako zázrakom sa zatiaľ nevyskytli žiadne ďalšie problémy (snáď som to nezakríkla). Hliadka je celkovo kľudná. O 6:00 zobudím ostatných  členov.
6:50 Miro Krásne dobré unavené ráno! Mali sme parádne raňajky vo forme kaše. Začal som piť viac vody. Už som vypil 2 hrnčeky, čo je oproti včerajším trom hrnčekom za celý deň celkom dosť. Dúfam, že sa to odzrkadlí aj na mojom tlaku, ktorý som mal včera nadpriemerne vysoký.
8:00 Sára S Mirom robíme na protokole, som strašne unavená.
8:45 Oto Prohlížíme si staré fotky pro pozvednutí nálady.
8:48 Sára Miro sa rozhodol pozorovať stav posádky počas celej simulácie, čo mi dosť pomáha, keďže mi to tu pomaly začína liezť na hlavu.
9:24 Verča Našťastie som v jednom z počítačov našla tri pesničky, na čom sme sa všetci dosť zabavili.
9:25 Sára Máme hudbu!!!!!
9:27 Miro Celkom ma bolia nohy z rozcvičiek. Dúfam, že nám nejakú odpustia.
9:28 Miro MCC požaduje fotodokumentáciu už dokončených experimentov BIO 1 a 2… ideme to so Sárou spätne nafotiť.
11:35 Sára Od MCC sme dostali úžasnú správu, že nám pošlú hudbu, práve keď sme s Otom a Mirom dokončovali chemický experiment. Dostali sme pochvalu za naše bio protokoly, za čo sme veľmi vďační.
11:37 Oto Jdu zpracovávat graf z pH experimentu, těším se na to.
11:38 Pip Zpracováváme grafy z roveru, snažil jsem se to zautomatizovat.
12:10 Oto Obdrželi jsme písničky – katalyzátory produktivity a za chvíli je oběd, nálada v lodi je super
12:55 Oto Sára navařila oběd a byl výborný jako vždy. Jsem plný energie.
13:08 Píp Inženýrům nedochází nápady, to jim udržuje dobrou morálku.
13:14 Sára Pri varení som sa trochu ukľudnila, hudba ma veľmi veľmi veľmi potešila, vlog je natočený, teraz ideme pokračovať v práci.
13:17 Miro Jedlo nám zlepšilo náladu. Tlak a pulz členov posádky ma stále neprestáva prekvapovať.
13:58 Oto Dokončil jsem graf k měření pH, jdu vyzkoušet funkčnost ultrazvukového měřiče vzdálenosti
14:35 Miro Dokončili sme 1. protokol z chémie. Ideme ho odovzdať. Hádam ho zoberú na 1. pokus.
14:36 Sára Práve sme s Mirom dokončili protokol, veríme, že bude vyhovovať požiadavkám MCC. Hudba je super, ale myslím, že niektoré pesničky sú pekne otravné (good job MCC :)).

„S tým súhlasím. Niektoré sú naozaj awful.“ – Miro

14:39 Verča Konečne! Na roveri už riešime viac-menej iba grafické úpravy a grafy. Nálada je super.
14:49 Miro Dnes medzi 9:00-12:00 sme zaznamenali 7 porúch telemetrie.
15:38 Verča Práve sme prežili akciu, kedy sme vhadzovali smeti do kozmu. Miro a Oto boli v laboratóriu a sledovali tlak. Avšak dvere do modulu 1 boli zavalené a chlapci si museli obliecť skafandre a odstrániť prekážku. Našťastie sme prežili a obdržali dar od vesmíru – elektrickú pumpu, krajčírsky meter a váhy.
16:48 Oto Za pomoci krejčovského metru jsem přesněji dokázal změřit vlnovou délku laseru, ale furt je celkem nepřesný.
17:16 Sára Dovážila som všetky vzorky na chemické experimenty, keďže sa musíme zbaviť váhy. S Mirom sme dokončili prípravu zázvorového nápoja. Verča sa to práve chystá ochutnať.
17:18 Verča Po dvoch dňoch sme konečne viac-menej dokončili projekt Rover, na ktorom sme s Pípom pracovali. Teším sa na nové zadanie. Taktiež dúfam, že sa ho dožijem, keďže si idem dať zázvorový nápoj.
17:44 Verča+Píp Chvilková radost a úleva z funkčnosti roveru.
19:20 Miro Pokazil sa nám USB kľuč, už asi hodinu sa ho snažíme sprevádzkovať. Nejde nám to… sme z toho frustrovaní. Nemôžeme kvôli tomu preniesť dokončený protokol na palubný počítač a následne ho odovzdať.
19:35 Oto Právě jsem si uvařil svou první večeři! Instantní polévku. Doufám, že bude dobrá
19:40 Oto Polévka je pálivá a slaná, zítra přenechám vaření na Sáře.
19:46 Sára Dnes som sa s večerou nemohla zabaviť, mali sme instantné polievky. Dosť mi to chýba, nemám sa ako rozptýliť.
21:56 Verča Práve som zapísala svoje osobné dojmy z dnešného dňa. Rover je hotový a už mám aj po sprche, tak snáď dnešný večer nebude veľmi stresový, pretože na mňa dopadá únava.
22:43 Miro Dopísal som ,,dojmy zo dňa“ idem sa umyť a zmerať vitálne funkcie posádky.
23:00 Oto V době od 12:00 do 23:00 došlo k 15 chybám v telemetrii.