Posádka EM20, jež se skládá z Evy Müllerové (popularizátorka), Anny Průšové (bioložka), Martina Čmela (fyzik) a Jakuba Klimenta (fyzik), se vydala na svoji misi na Mars již v 8 ráno.

 

Po startu jsme prozkoumali naši vesmírnou loď, kde se nachází MCC, na kterém se registrují chyby během letu, laboratoř pro biochemické experimenty, pracovní stůl s 3D tiskárnou, sklady pomůcek a spací kóje. Po zhruba čtvrt hodině se fyzikové Kuba a Martin dali do práce na Roveru, který bude později podstatný při výstupu na Mars, zatímco Eva a Anička se vrhly na biologické experimenty, kde nejdříve izolovaly DNA z jahod a prozkoumaly osmotický jev. V 1 po krátké rozcvičce následoval oběd, kde si posádka připravila kuskus s vepřovým masem a mrkvovou omáčkou. Fyzikové pokračovali na práci na Roveru. Eva a Anička dále pracovaly na protokolech a po zjištění, že se na lodi nenaskytují všechny potřebné pomůcky, natočily video, kde představují loď.

 

Celá posádka si i přes různé problémy stále udržuje optimistickou náladu, což nám zde popisuje i členka posádky Eva (popularizátorka): ,,Od začátku simulace na lodi panuje příjemná pracovní atmosféra, i přes problémy, kterým musíme čelit.“

 

 

       

 

 

Detailní výpis z palubního deníku

 

Zápis 1: 05.12.2021; 13:30 – Anna Průšová

Nacházíme se zhruba 5 hodin po odletu. Každý člen posádky se zhostil části zadaných úkolů. Eva a já jsme se vrhly na úkoly pro biology, kde jsme i přes absenci některých materiálů izolovaly DNA z jahody a pozorovaly proces difuze. Mezitím Kuba a Martin pracují na Roveru.

I přes absenci kvalitní hudby zatím nedošlo k žádným komplikacím, posádka se stále nachází v dobré náladě. Zvládli jsme si uvařit oběd ve formě kuskusu a masa v mrkvové omáčce.

 

Zápis 2: 05.12.2021; 15:55 – Eva Müllerová

Uplynuly necelé 2,5 hodiny od posledního zápisu a za tu dobu jsme stačili zjistit, že spousta pomůcek do laboratoře zůstala na Zemi :(. Nevadí, my si poradíme! Stále se nás drží dobrá nálada a intenzivně pokračují práce na roveru. Jako popularizátor také pořizuji dokumentaci práce na palubě. A až se dostaví dodávky ze Země rozjedeme opět naplno biologické experimenty.

 

Zápis 3: 06.12.2021; 01:10 – Anna Průšová

Včera po večeři ve formě chleba a tuňáka (takže pro většinu posádky jen chleba, popř. mandarinek) celou posádku překvapil alarm, který značil poškození lodi. Kuba musel tedy vlézt ve skafandru na chodbu a zalepit vstup do přetlakové komory lepící páskou.

Nyní už jsou ale 4 hodiny po úkonu a před chvílí jsem nastoupila do noční služby. Celkem by každý měl spát pět a čtvrt hodiny a hlídku držet hodinu tři čtvrtě. I přes určitou nevyspalost a chybějící možnost si pustit psychohygienu se snažím zachovat pozitivní přístup.

 

Zápis 4: 06.12.2021; 2:45 – Martin Čmel

Anička už šla spát a mě teď čeká ještě hodina a půl bdění u palubního počítače. Nálada je zatím stále pozitivní, po 3 a půl hodinách spánku jsem překvapivě poměrně dobře odpočatý, připravený se dál prokousávat vesmírem k Marsu.

Celý předešlý den jsme s Kubou pracovali na Roveru. I když máme pevnou konstrukci a kvalitní hardware, stále se nám nepodařilo rozchodit ho po stránce funkčnosti. Předběžné přistání na rudé planetě by se mělo uskutečnit dnes večer, tudíž se nám čas kvapně krátí. Snad se nám software podaří rozchodit včas.

Právě nás minul meteroid jen o tři kilometry! Při těsném průletu vesmírného tělesa na RADARu jsem před očima už znovu viděl složitou opravu lodi při poslední kolizi, ale naštěstí nyní žádné nebezpečí nevzniklo. Zbytek posádky tedy může ve kojích zůstat v klidu spát a společně se necháme se unášet vesmírem dál. A já si jdu dát mandarinku, protože už na ni mám strašnou chuť.

 

Zápis 5: 06.12. 2021; 4:27 – Eva Mullerová

Schyluje se k půl páté ráno a já před chvílí po 5 hodinách spánku začala svoji směnu u palubního počítače. Zatím se všechny směny obešly bez výraznějších potíží a doufám, že po mou to tak také zůstane.

Dneska by nám měla dorazit zásilka ze Země, takže s Aničkou budeme pokračovat v biologických experimentech a Kuba s Martinem v práci na roveru. Myslím si, že pět hodin spánku není moc, přesto ale doufám, že tým bude schopný dál efektivně fungovat a přistát na Marsu.