Organizátoři Expedice Mars ve dnech 29. června – 1. července připravili v prostorech ESA BIC Prague gondolu, která vynese experimenty studentů do stratosféry.

 

O víkendu na konci června byste při noční návštěvě ESA BIC Prague a Prague Startup Centre narazili na skupinu studentů, kteří neúnavně cosi tvoří, programují a skládají dohromady. Za jejich zády zároveň běží 3D tiskárna, která se během víkendu (a ani po něm) nezastavila.

 

Tou skupinou byli organizátoři soutěže Expedice Mars, kteří zde připravovali gondolu ke stratosférickému balónu. Do gondoly budou později umístěny experimenty studentů, kteří se letos v září zúčastní semifinále soutěže.

 

V minulém roce letěl balónem například mikroprocesor Arduino a senzory, které měřily atmosférický tlak, teplotu a počet dopadajících částic kosmického záření. Také jsme do stratosféry poslali mikroorganismy a sledovali, jak se jim tam dařilo,“ říká Kryštof Hes, který je velitelem finále a má na starosti veškeré přípravy týkající se balónu.

 

Expedice Mars je soutěž pro studenty ve věku 13-18 let, jejímž cílem je popularizace vědy. Desítku finalistů čeká exkurze do Evropské vesmírné agentury a nejlepší pětice podstoupí více než 100hodinový simulovaný let na Mars.

 

ESA BIC Prague nebo také ESA Business Incubation Centre je jedním z 19 evropských podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury, které podporují start-upy zabývající se vesmírnými technologiemi a jejich využitím v běžném životě. Cílem je podpořit výzkum, vývoj a inovace v této oblasti a také zpeněžit jejich výsledky. Během 5 let by ESA BIC Prague měl podpoří až 25 českých start-upů.