Ve čtvrtek 8. listopadu proběhlo v Dětské tiskové agentuře vyhlášení výsledků finále 15. ročníku soutěže Expedice Mars. Během něj byla oznámena jména pěti účastníků, kteří budou tvořit posádku v pořadí již 5. studentské simulované mise na Mars. Vyhlášení předcházelo třídenní finále na Slovensku a třídenní exkurze do Evropské kosmické agentury.

 

Finalisté během návštěvy v TU Delft

 

Finále se na Slovensku uskutečnilo i díky velké pomoci Slovenské organizace pro vesmírné aktivity (SOSA), která je slovenským organizátorem Expedice Mars. Prostory pro konání celé akce poté poskytla Fakulta elektrotechniky a informatiky STU Bratislava.

 

Že tentokrát šlo opravdu do tuhého potvrzuje i velitel Expedice Michal Vyvlečka, který byl celému finále přítomen:

 

„Snažili jsme se účastníky připravit na náročné podmínky simulace. Na základě jejich reakcí na nejrůznější situace jsme potom vybírali ty, kteří si spolu budou nejlépe rozumět, dokáží pracovat samostatně i jako tým, a hlavně budou schopni ustát i krizové situace.“

 

Výběr tedy probíhal formou nejrůznějších aktivit, díky nimž mohli organizátoři lépe poznat obornou, fyzickou a psychickou připravenost účastníků na simulovanou misi. První noc finalisté podstoupili jednu z výcvikových metod NASA. Zhruba na půl hodiny byla celá skupina v tiché a temné místnosti. Hned potom následovala dvanáctihodinová simulace pobytu na marsovské základě.

 

V samém závěru si organizátoři zvali jednotlivé účastníky na pohovory, během nichž se chtěli ujistit, že daný finalista má o simulaci opravdu zájem, že je na ni psychicky i fyzicky připravený a že si dobře rozumí s případnými dalšími členy posádky.

 

V rámci finále účastníci také pokračovali v práci na experimentech, které rozpracovali na semifinále. Dále přichystali také gondolu, v níž budou experimenty vyneseny za pomoci stratosférického balónu do třicetikilometrové výšky.

 

Na základě všech získaných informace se organizátoři rozhodli, že členy letošní „marsovské“ posádky budou:

 

Adéla Krylová (popularizátorka, Chomutov)
Michal Bravanský (inženýr, Bílovec)
Josef Polášek (konstruktér, Praha)
Jakub Semrád (fyzik, Vlašim)
Jakub Zemek (fyzik, Uherské Hradiště)

 

 

V pořadí již pátá simulovaná mise na Mars se uskuteční v rámci 15. ročníku Expedice Mars v termínu 10. – 14. prosince 2018 na Hvězdárně Vyškov. Jedná se o nejdelší studentský simulovaný let na rudou planetu v Evropě, je dlouhý 100 hodin a jeho součástí je také výstup dvou členů posádky na povrch Marsu.

 

Tisková zpráva ke stažení: TZ_finále_2018

Informace k simulaci: TZ_simulace_2018