Organizátoři Expedice Mars

Michal Vyvlečka

Velitel Expedice Mars & koordinátor finále

Každý fyzik chtěl být v dětství astronomem, proto jsem se taky před dvanácti lety přihlásil do Expedice Mars. Od té doby se Expedice víc než změnila, stejně jako já. Na hvězdy už koukám dalekohledem jen málokdy, ale často zvedám oči k obloze s úžasem, fascinací a hlavou plnou otázek. Začal mne fascinovat svět úplně jiných měřítek, který se chová podle zákonů kvantové teorie, proto se taky vědecky věnuji výzkumu kolem kvantových počítačů na univerzitě ve Vídni. Ale nejen vědou je člověk živ, pracuji pro Českou akademii věd jako metodik vzdělávání a jsem členem představenstva České rady dětí a mládeže. Když mám náhodou volno tak s batohem přecházím hory v zapomenutých koutech planety, anebo po světě cestuji jako dobrovolník. Letos už pátým rokem Expedici povedu a budu se svým úžasným týmem dělat vše proto, aby vám tato soutěž dala tolik, co dává posledních 12 let mně.

Soňa Kernerová

Tajemnice velitele & koordinátor finále

Expedice Mars jsem se zúčastnila v roce 2016 jako lékař. Dodnes si uchovávám tzv. Letenku na Mars, malou poukázku na postup do finále a nebojím se o tom malém papírku přemýšlet jako o něčem, co mi změnilo život. Zažila jsem úžasnou soutěž, která mne seznámila s lidmi s nimiž jsem stále v kontaktu, dostala do organizace něčeho tak velkého, změnila můj pohled na svět a mezilidské vztahy. Dodnes to úplně nechápu.

Ve volném čase se věnuji plavání, létání na větroních, turistice, cestování, jízdě na kole, běhu... Hlavně když jsem venku nebo ve výškách!

Letos jsem už úspěšně odmaturovala, opouštím mé rodné město Louny a začínám studium na dopravní fakultě pražské ČVUT. V Praze budu zařizovat vše, co náš velitel z Vídně zařídit nemůže. Také budu samozřejmě pomáhat při samotných kolech a s organizací všeho potřebného v průběhu roku.

Richard Mittner

Sekretář & koordinátor finále

Součástí organizátorského sboru Expedice Mars jsem se stal po roce 2017, kdy jsem jako palubní inženýr prošel celým ročníkem a společně se zbytkem hlavní posádky úspěšně během 101hodinové simulace přistál na Marsu. Je mi 18 let a studuji sedmý ročník osmiletého Gymnázia Třebíč. Zajímám se o přírodní vědy a techniku, nicméně nezaměřuji se pouze na tuto oblast. Rád čtu literaturu všeho druhu (od odborné přes beletrii až po poezii), včelařím, provozuji myslivost, chodím na procházky (ať už přírodou nebo městem), volnočasově sportuji (lezení, fotbal, jízda na kole) a mnoho dalšího. Kdybych měl znovu stát před rozhodnutím, zda se přihlásit do Expedice, nemohl bych to neudělat. V Expedici jsem se tolik rozvinul a získal mnoho nových zkušeností, navíc mi ukázala cestu technickým směrem, kterým bych se chtěl dále vydat. Také jsem poznal spoustu skvělých lidí, rád tu uvidím i Tebe!

Bea Plaskurová

Koordinátorka pro Slovensko

Náš svet v sebe ukrýva nespočetne mnoho krás a tajomstiev. Odkedy som si to ako malé dievčatko uvedomila, vydala som sa na cestu jeho poznávania. Netrvalo dlho a uvedomila som si, že vedomosti nechcem naberať len z kníh a čakať, kým niekto zase objaví niečo nové. Chcela som sa stať súčasťou jeho objavovania. Keď som sa v roku 2015 zúčastnila EM, v mojom sne som sa len utvrdila. Dnes si ho plním štúdiom obecnej fyziky na Univerzite Karlovej v Prahe. O svoje nadšenie z vedy sa však veľmi rada delím s ostatnými, už niekoľko rokov sa preto venujem vzdelávaniu detí a mládeže. Expedícia vedu a vzdelávanie dokonalo spája, navyše ešte aj po toľkých rokoch ma motivuje vydať zo seba to najlepšie. Verím, že tak ako ja, aj každý tohtoročný účastník nájde v EM svoju motiváciu, naberie veľa nových vedomostí a spozná mnoho úžasných a inšpiratívnych ľudí.

Terka Matoušová

Vedoucí PR

Expedice Mars jsem se zúčastnila v roce 2013 jako dokumentaristka. Tehdy jsem ještě netušila, že po zapojení do této soutěže se můj život obrátí docela naruby. Následovalo ji totiž přijetí ke studiu na mezinárodní střední škole, kde se moje láska k vědě ještě více prohloubila. V současnosti dokončuji studium Marketingové komunikace a PR na Univerzitě Karlově. Nešla jsem tedy studovat vědu, ale se svými znalostmi se snažím být přínosem pro její popularizaci. V roce 2019 jsem absolvovala stáž v redakci vědy České televize, v Expedici nyní působím na pozici PR a propagace.

Koordinátoři jednotlivých kol

Alena Šindelářová

Koordinátka internetových kol

Jsem studentkou Gymnázia ve Žďáře nad Sázavou. Po maturitě plánuji studovat medicínu (a když se zadaří, objevit lék na rakovinu). Věnuji se turistice a cestování, paraglidingu, pěstování kaktusů a literatuře, vědecké i vědecko fantastické. Baví mě matematika a řešení problémů. Vždy jsem se zajímala o vědu a odhalování tajemství přírody, proto jsem se se vroce 2017 zúčastnila Expedice Mars. Soutěž nabízí neuvěřitelné zážitky, možnosti osobního rozvoje a přátele na celý život. To je ten důvod, proč jsem se připojila korganizátorskému týmu, chci, aby následující ročníky byly stejně fantastické jako byl ten můj.

Josef Lát

Koordinátor internetových kol

Do expedice jsem se dostal v roce 2019. Byla to pro mě první podobná mimoškolní akce, protože jsem nikdy nedělal žádné olympiády a podobné věci. Ihned se mi v kolektivu zalíbilo, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, účastníci kolem mně měli podobné zájmy. Tím nemyslím pouze vesmír, ale i například styl humoru a tak dále. Zadruhé, organizátoři nebyli pouze soudci, přes které by bylo třeba se dostat. Byli to velmi zajímaví lidé, kteří nás protáhli na super místa a pouhou jejich přítomností v místnosti naučili neskutečné věci. Mimo expedici se věnuji ještě výuce matematiky a hry na klavír. Snad se potkáme na nějakém z kol Expedice!

Eliška Burdová

Koordinátorka semifinále

Do finále Expedice Mars jsem postoupila v roce 2016 za odbornost dokumentaristy. Následující rok jsem se přidala k organizátorskému týmu, ve kterém působím dodnes. Studuji Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Ve volném čase také působím jako vedoucí v iDofE, občas si ráda něco vyfotím, či si zajdu na výlet do přírody. Na Expedici Mars se mi líbí, že díky ní mohou nejen účastníci překonávat nové výzvy, poznat podobně smýšlející lidi a naučit se nové dovednost.

Katka Sochorová

Koordinátorka semifinále

Expedice Mars jsem se naposledy zúčastnila v roce 2018 v pozici biologa. Je mi sedmnáct let a bydlím v malém městě Blovice na jižním Plzeňsku, kde i studuji sedmým rokem na místním gymnáziu. Moje zájmy jsou poměrně široké – od vědy (hlavně se věnuji chemii) přes záhady vesmíru – až k sportovní střelbě, jíž se věnuji závodně. Díky Expedici se mi dostalo spousty příležitostí poznávat tajemství světa, v němž žijeme, našla jsem si také řadu dobrých a stálých přátel. Expedice Mars a všechno, co s ní souvisí, zůstane se mnou natrvalo. Její pozitivní vliv se mnou půjde určitě během celého mého života. A doufám, a dokonce si tím mohu být jistá, že stejnou zkušenost si odnese každý další účastník Expedice Mars.

Jan Jurica

Koordinátor simulace

Jako spousta lidí i já chtěl být vždycky astronaut, a tak jsem se přihlásil do Expedice Mars a nakonec jsem zůstal i součástí její organizace. V současné době studuji na ČVUT FEL v Praze obor Kybernetika a Robotika. Mám rád hory a cestování, a proto je má práce zároveň i mým koníčkem, protože přes léto pracuji jako oudoorový průvodce v cestovní kanceláři. A pokud mám někdy volno, tak si rád zaplavu, zaběhám, zajedu na kole nebo vylezu na nějaký kámen. Motto: „Žádný limity nejsou!“

Verča Danadová

Koordinátorka simulace

Keď som sa dozvedela o Expedícii Mars, povedala som si, že by to mohla byť výborná príležitosť stretnúť ľudí, ktorí budú "ako ja" - nebudú sa hanbiť robiť to, čo ich baví, nájdeme spoločnú reč a predáme si skúsenosti. Nenapadlo mi, že sa dostanem až na simuláciu, dostanem možnosť stať sa organizátorkou a spoznám tak skvelých ľudí, s ktorými mám množstvo krásnych spomienok. Expedícia mi dala niečo, čo som dlho hľadala - vášeň ukázať, že na to mám, posunúť sa o kus ďalej. Preto by som chcela pomôcť i ostatným zažiť podobné zážitky, preukázať svoj talent, nájsť nových kamarátov a naučiť sa nové veci. Až tu som sa na 100% presvedčila, že viem, čo ma baví a čomu sa chcem venovať celý svoj život. Ktovie, možno to pomôže i Vám.

Jakub Janoušek

Koordinátor letu stratosférického balónu

Ahoj, v Expedici Mars jsem velitelem odbornosti Inženýr. Účastnil jsem se v roce 2015 jako člen hlavní posádky, a pak jsem v ní už zůstal a podílel se na její organizaci. Mimo ni se pak ve volném čase zabývám fyzikou a technikou, fotografováním a šachům.

Jednou z hlavních věcí, proč mě tento projekt nadchl a zůstal jsem v něm je, že vše, co v EM děláme má význam, vždy se snažíme naše účastníky i nás samotné něčemu novému naučit. O to se snažím i v této odbornosti, kde se spolu s mými důstojníky chceme účastníky naučit kreativní přístup k problémům v různých projektech, od roveru, přes robotickou ruku až po experiment na stratosférickém balónu.

Po mnohých zkušenostech z různých projektů a soutěží jsem pochopil, že člověk by se ze všeho neměl snažit odnášet jen diplom a výhru, ale mnohokrát je důležitější se něco při tom naučit, překonat sám sebe, poznat nové a zajímavé lidi se stejnými zájmy a zažít něco, na co později bude vzpomínat. A myslím, Expedice je pro toto skvělé místo.

Jakub Popovič

Koordinátor Eurotripu

Zdravím! Volám sa Jakub Popovič, mám 18 rokov a na ďalší rok ma čaká maturita na gymnáziu v Košiciach. Rád si pozriem dobrý seriál, ak mám náladu, tak si prečítam nejakú knihu a popri tom všetkom si pochutnám na chutnom jedle.
Do Expedície som sa prvýkrát prihlásil v roku 2015, keď som mal len 13 rokov. V odbornosti Dokumentarista (teraz Popularizátor) som sa dostal až do semifinále, ktoré ma utvrdilo v tom, že som sa prihlásil do unikátnej sútaže, ktorá nemá na území Česka a Slovenska obdobu. Síce som sa nedostal v tom roku do finálovej posádky, ale skúsenosti a zážitky mi nedali a prihlásil som sa opäť do ďalšieho ročníka a dostal som sa až na simuláciu. Po tomto skvelom a nabitom ročníku som sa rozhodol pridať do organizátorského zboru a zistiť ako funguje súťaž z druhej strany.
Tento rok sa ako koordinátor eurotripu budem snažiť, aby bol eurotrip pre našich účastníkov z hľadiska rozšírenia koronavírusu čo najbezpečnejší.

Miro Kořínek

Koordinátor finále

Velitelé odbornosti

Klaudia Kvaková

Velitel odbornosti biolog

Od mala prejavujem záujem o prírodné vedy, rada spoznávam nových ľudí, a tak hľadajúc zážitky, vďaka mnohým odporúčaniam od kamarátov, som sa prihlásila do Expedice Mars 2012. Najviac ma zaujala odbornosť palubný lekár (biológ) a dostala som sa do semifinálového kola. Keďže ma EM chytila za srdce, ďalší rok som sa prihlásila opäť a prebojovala sa až do vytúženého finále. Získala som mnoho teoretických vedomostí a praktických skúseností, ktoré ma posunuli vpred a bez obáv som sa mohla prihlásiť na vysokú školu. V súčasnosti študujem Chémiu aplikovanú v medicíne na VUT v Brne a venujem sa problematike cieleného a riadeného uvoľňovania liečiv, konkrétne syntéze nosičov liečiv. Okrem vedy milujem všetky druhy športu a cestovanie.

Samuel Amrich

Velitel odbornosti Fyzik

Už od detstva ma lákala veda. Preto som sa astronómií začal venovať už pred 10 rokmi. Neskôr sa k tomu pridali aj najrôznejšie oblasti fyziky. Čo nakoniec vyvrcholilo v moju účasť v Expedici Mars 2017, kde som sa prebojoval až do finálnej osádky na simuláciu. Následne som sa presunul do organizátorského tímu, čo mi prinieslo obrovské množstvo nových znalostí. Aktuálne študujem na matematicko-fyzikálnej fakulte univerzity Karlovy v Prahe. Medzi moje záľuby patrí astrofotografia, bicyklovanie a gitara.
V odborností fyzikov sa budem snažiť pripraviť vždy zaujímavé experimenty a pracovať so súťažiacimi na úrovni fyziky ktorá ich bude posúvať ďalej. Určite to nebude iba šprtanie sa vzorcov, ale môžete očakávať aj fyziku z tej úžasnejšej stránky.

Michal Bravanský

Velitel odbornosti Inženýr

Ahoj, jmenuji se Michal Bravanský a v Expedici Mars vedu odbornost inženýr. V roce 2018 jsem byl součástí posádky letící na Mars a v tom samém roce jsem také vstoupil do organizátorského týmu.
Studuji na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci a ve svém volném čase se věnuji informatice, programování a strojovému učení.
Na Expedici se mi libí, že narozdíl od jiných soutěží, nezáleží nejen na znalostech, ale také na schopnosti kreativně myslet, spolupracovat v týmu a pracovat pod tlakem. Při mých mimoškolních aktivitách jsem se totiž naučil, že není důležité, kolik se toho člověk našprtá, ale spíše, jestli dokáže opravdu vyřešit problémy.
Těším se na budoucí inženýry a přeji hodně štěstí v jednotlivých kolech soutěže.

Petr Mrňák

Velitel odbornosti Konstruktér

Do expedice jsem se přidal v roce 2019, kdy jsem byl požádán, abych se stal velitelem odbornosti konstruktérů. Od základní školy mě zajímala fyzika a technika, později se přidala i astronomie, která se stala mojí vášní. Na střední škole mě začala bavit automatizační technika, kterou mě baví do teď a snažím se jí zkombinovat s astronomii. V expedici Mars jsem poznal spoustu nadšených lidí se stejným zápalem pro vědu a techniku. Našel jsem si zde i opravdu dobré přátele. Na expedici se mi velmi líbí to, že neposouvá vpřed jen účastníky ale i její organizátory. Velikým benefitem je možnost pracovat na vědeckém projektu, jako je stratosférický balón. Společně se podíváme do světa mechaniky, materiálů, modelování a technických výkresů.

Eliška Beránková

Velitel odbornosti Popularizátor

Každé léto na chalupě nedaleko Plzně jsem noci trávila na neosvětlené zahradě a pozorovala Galaxii. Odjakživa mě zajímá astronomie, fyzika a vlastně i nespočet dalších věcí. Po absolvování několika ročníků Astronomického tábora jsem se dozvěděla o soutěži, která upoutala mou pozornost už svým názvem. Do Expedice Mars 2019 jsem se přihlásila do malého týmu popularizátorů, se kterým jsem se dostala až do finále.
Momentálně budu nastupovat do maturitního ročníku gymnázia a pokračovat budu tam, kam mě vítr zanese.
V odbornosti popularizátorů se společně podíváme do světa vědy a techniky a pokusíme se ho přiblížit ostatním.

Další organizátoři

Kryštof Hes

Eliška Trampotová