Dnes byl poslední den simulace pro posádku EM20. Všichni členové posádky intenzivně pracovali, aby se experimenty stihly dokončit před ukončením. Martin (fyzik) se věnoval stavbě zavlažovacího zařízení, Kubo (fyzik) zpracovával astronomický protokol navigace na Marsu a Anička (bioložka) a Eva (popularizátor) se věnovaly pokusům z biologie a chemie, konkrétně extrakci karotenu a spektrofotometrii.

 

Celá posádka EM20 se shodla, že simulace byla obrovský zážitek. Za dobu strávenou na palubě si tým vyzkoušel mnoho pokusů, uskutečnil se výstup na Marsu, posádka musela čelit krizovým situacím, kdy byla nutná evakuace, a dalším výzvám spojeným s nehostinnými podmínkami jinak fascinujícího vesmíru.

 

A teď je již řada na posádce EM21, aby pokračovala tam, kde posádka EM20 skončila. Přejeme jim hodně štěstí a bezpečný návrat zpátky na Zemi.

 

 

       

 

 

Detailní výpis z palubního deníku

 

Zápis č. 15: 08.12. 2021; 22:46 – Eva Mullerová

Dnes byl poslední den naší mise. Snažili jsme se dokončit všechny zadané experimenty, já jsem pracovala na experimentu a protokolu z biologie, konkrétně na extrakci a pozorování karotenu. Po několika dnech spánkové deprivace jsem již byla velmi unavená a myslím si, že i na ostatních členech posádky byly poslední produktivní dny znát. Téměř vše jsme ale stihli, ve 19:30 byla naše simulace ukončena a organizátoři nás odměnili pořádnou večeří.

 

Zápis č. 16: 08.12.2021; 22:52 – Anna Průšová

Poslední den mise jsem měla pocit, že asi skočím každou chvíli z okna (tedy únikového východu), jelikož mi byl na třikrát vrácen protokol k spektrofotometrii, kde si MCC pokaždé vymyslelo nový detail, který bych mohla upravit/opravit/přidat. Nakonec se mi to na třetí pokus ale podařilo a můj protokol byl konečně schválen. Co mi ale udělalo radost je, že jsem odpovědi z oblasti z chemie dala správně hned na první pokus.

Toto je ale už konec naší mise. Strašně zajímavé je moje celé vnímání času, vůbec nemám pocit, že by byla středa večer. Ze začátku se zdálo, že se vše bude strašně táhnout, ale po chvíli jsem ztratila pojem o čase a konec byl cobydup.

 

Zápis č. 17: 08.12.2021; 23:02 – Jakub Kliment

Dnešok som začal hneď od rána riešením protokolu zo sférickej astronómie s názvom „Navigácia na povrchu Marsu“. Išlo o dosť zaujímavé spracovávanie dát z fotiek nočnej oblohy na Marse, takže som si musel oprášiť znalosti z orientácie v súhvezdiach a zo sférickej geometrie. Protokol som stihol celkom rýchlo a už chvíľu po obede som ho odovzdal. Potom sa mi ale od MCC vrátil včerajší protokol z interferometrie. Ten som potom musel opravovať vlastne až do konca celej misie.  Na konci simulácie som sa na jednej strane tešil na návrat k pevnému spánkovému režimu a normálnemu životu, ale na druhej strane mi bolo ľúto, že to už končí…

 

Zápis č. 18: 08.12.2021; 23:10 – Martin Čmel

Poslední den našeho letu jsem pokračoval v pracích na zavlažovacím zařízení. Vytvořil jsem mechanickou konstrukci se šroubovicí, rozvodný systém z hadiček a pospojoval elektronické prvky.  Nepodařilo se mi však napsat potřebný kód pro Arduino, takže jsem zařízení nedokončil.

V 19:30 naše mise oficiálně skončila. Celý den jsem byl po dnech krátkého spánku unavený, ale poslední minuty naší mise mě únava na chvíli přešla a uvědomil jsem si, jak celý let rychle utekl. Prožili jsme toho spoustu a myslím, že to budou vzpomínky na celý život.