Předešlý den po večeři posádku EM20 překvapil náhlý alarm, který značil poškození na lodi. Kubo popisuje svůj zážitek takto: ,,Z ničoho nič sme počuli silný náraz, následne sme dostali nečakaný pokyn, že musíme uzavrieť vstup do modulu a vyslať niekoho to opraviť. Tak sme sa nejako nakoniec zhodli, že pôjdem ja.“ Kubo následně zalepil dveře přetlakové komory lepící páskou a tím stabilizoval systémy na lodi.

 

Od jedenácti večer se posádka střídala v nočních hlídkách, aby každý z členů byl 1h 45min ve službě. Celkem každý naspal asi 5 hodin.

 

Ráno po rozcvičce a snídani Martin (fyzik) a Kubo (fyzik) pokračovali v práci na Roveru a zároveň Anička (bioložka) a Eva (popularizátorka) extrahovaly aldehyd obsažený ve skořici. Po obědě se celý tým dal do experimentu SAMEL, který se zabývá především optikou včetně interference a gravitačními vlnami. Ohledně tohoto experimentu posádka začala točit i popularizační video.

 

Ve večerních hodinách dosáhla loď povrchu Marsu a dva členové posádky – Martin a Eva, se vydali na výstup ven. Na Marsu se odebrali vzorky zdejší půdy, provedlo se zmapování přilehlého okolí, nafotili fotky a natočilo video. Samozřejmě naši astronauti na Marsu nechali i českou a slovenskou vlajku. Po skončení výstupu posádka odletěla zpět směrem k zemi.

 

 

       

 

   

 

 

Detailní výpis z palubního deníku

Zápis 1: 05.12.2021; 13:30 – Anna Průšová

Nacházíme se zhruba 5 hodin po odletu. Každý člen posádky se zhostil části zadaných úkolů. Eva a já jsme se vrhly na úkoly pro biology, kde jsme i přes absenci některých materiálů izolovaly DNA z jahody a pozorovaly proces difuze. Mezitím Kuba a Martin pracují na Roveru.

I přes absenci kvalitní hudby zatím nedošlo k žádným komplikacím, posádka se stále nachází v dobré náladě. Zvládli jsme si uvařit oběd ve formě kuskusu a masa v mrkvové omáčce.

 

Zápis 2: 05.12.2021; 15:55 – Eva Müllerová

Uplynuly necelé 2,5 hodiny od posledního zápisu a za tu dobu jsme stačili zjistit, že spousta pomůcek do laboratoře zůstala na Zemi :(. Nevadí, my si poradíme! Stále se nás drží dobrá nálada a intenzivně pokračují práce na roveru. Jako popularizátor také pořizuji dokumentaci práce na palubě. A až se dostaví dodávky ze Země rozjedeme opět naplno biologické experimenty.

 

Zápis 3: 06.12.2021; 01:10 – Anna Průšová

Včera po večeři ve formě chleba a tuňáka (takže pro většinu posádky jen chleba, popř. mandarinek) celou posádku překvapil alarm, který značil poškození lodi. Kuba musel tedy vlézt ve skafandru na chodbu a zalepit vstup do přetlakové komory lepící páskou.

Nyní už jsou ale 4 hodiny po úkonu a před chvílí jsem nastoupila do noční služby. Celkem by každý měl spát pět a čtvrt hodiny a hlídku držet hodinu tři čtvrtě. I přes určitou nevyspalost a chybějící možnost si pustit psychohygienu se snažím zachovat pozitivní přístup.

 

Zápis 4: 06.12.2021; 2:45 – Martin Čmel

Anička už šla spát a mě teď čeká ještě hodina a půl bdění u palubního počítače. Nálada je zatím stále pozitivní, po 3 a půl hodinách spánku jsem překvapivě poměrně dobře odpočatý, připravený se dál prokousávat vesmírem k Marsu.

Celý předešlý den jsme s Kubou pracovali na Roveru. I když máme pevnou konstrukci a kvalitní hardware, stále se nám nepodařilo rozchodit ho po stránce funkčnosti. Předběžné přistání na rudé planetě by se mělo uskutečnit dnes večer, tudíž se nám čas kvapně krátí. Snad se nám software podaří rozchodit včas.

Právě nás minul meteroid jen o tři kilometry! Při těsném průletu vesmírného tělesa na RADARu jsem před očima už znovu viděl složitou opravu lodi při poslední kolizi, ale naštěstí nyní žádné nebezpečí nevzniklo. Zbytek posádky tedy může ve kojích zůstat v klidu spát a společně se necháme se unášet vesmírem dál. A já si jdu dát mandarinku, protože už na ni mám strašnou chuť.

 

Zápis č. 5: 06.12. 2021; 4:27 – Eva Mullerová

Schyluje se k půl páté ráno a já před chvílí po 5 hodinách spánku začala svoji směnu u palubního počítače. Zatím se všechny směny obešly bez výraznějších potíží a doufám, že po mou to tak také zůstane.

Dneska by nám měla dorazit zásilka ze Země, takže s Aničkou budeme pokračovat v biologických experimentech a Kuba s Martinem v práci na roveru. Myslím si, že pět hodin spánku není moc, přesto ale doufám, že tým bude schopný dál efektivně fungovat a přistát na Marsu.

 

Zápis č. 6: 06.12.2021; 14:30 – Eva Mullerová

Dnes jsme vstávali již v šest hodin ráno, splnili jsme ranní rozcvičku, připravili si snídani a dali se do práce. Martin a Kuba stále pracují na roveru, nedaří se nám opravit problém s připojením   roveru s notebookem. Já s Aničkou jsme se zatím pustili do úlohy z biologie- extrakce a pozorování cinemaldehydu, který je obsažen například ve skořici. Před polednem posádka dostala nový úkol, fyzikální pokus s využitím interferometru. Také se již pilně připravujeme na přistání na Marsu, jež se má uskutečnit dnes večer. Na palubě stále panuje příjemná atmosféra, která snad vydrží po celou dobu naší mise.

 

Zápis č. 7: 06.12.2021; 18:17 – Anna Průšová

Blíží se večer a s ním snad večeře (tentokrát se jenom modlím, aby opět neobsahovala tuňák). Martin a Kubo stále zápasí s Roverem. Přestože jsem se já přímo na tvorbě Roveru neúčastnila, rovněž jsem se radovala, když se konečně podařilo spustit ovládací rozhraní. Stejně tak přišla na mě frustrace, když se netočila kola a rovněž přestal fungovat WiFi senzor.

Přesto se ale snažím držet v dobré náladě. Kromě skvělé svačiny (esíčka a přesnídávka) se mi konečně dostal pod ruce chemický experiment, jenž bylo schopno udělat i s absencí většiny pomůcek (ano, dodávka ze Země stále nedorazila a ani už ani nedorazí).

Všichni již napjatě čekáme na přistání na Marsu, ale začínáme se obávat, že k tomu možná ani dnes nedojde, jelikož dostavení Roveru je v nedohlednu. Ale teď je na řadě večeře!

 

Zápis č. 8: 07.12.2021; 2:35 – Anna Průšová

Tak přece jen jsme doletěli na povrch Marsu! Náhodným losováním papírků se k mé smůle určilo, že na povrch vystoupí Martin a Eva, aby zasadili vlajky, odebrali vzorky na experimenty a zmapovali oblast. (Konečně se taktéž alespoň částečně zprovoznil Rover.) Já s Kubou jsme je celou domu naváděli přes vysílačku. K tomu nám konečně dorazila zásilka se zázvorem a řeřichou (ano, stále chybí chlorid sodný, takže jedlé příšerky, na které se zde všichni těšili, nakonec nebudou), takže konečně bude s čím experimentovat.

Momentálně mi zbývá už jen 7 minut do konce služby a budu moc jít konečně opět spát. K mému překvapení se cítím méně ospalá jak včera, možná je to zapříčiněné možností vytvářet protokol místo čtení náhodných manuálů, jako tomu bylo včera, možná je to o stupeň vyšší teplotou anebo alarmem, který jsme tu měli krátce před spaním z důvodu bio-hazardu.

 

Zápis č. 9: 07.12.2021; 3:46 – Martin Čmel

Jako vědecký pracovník jsem se účastnil výstupu na povrch Marsu, kde jsem snažil dokumentovat všechny možné aspekty, od podoby reliéfu, po záznam vykonávaných činností. Celá mise trvala přibližně hodinu a čtvrt, čemuž jsem zpětně nemohl uvěřit. I když pobyt v nehostinných podmínkách nebyl nikterak příjemný, nadšení z poznávání rudé planety urychlilo mé vnímání času.

Skafandry se nám pořád mlžily, takže fotodokumentace rudé planety byla složitější, než jsem původně očekával. Nicméně společně s Evčou se nám nakonec podařilo získat potřebné vzorky a data.

Po odkrytí části povrchu v největším z kráterů jsme nalezli podivný objekt připomínající horninu bílé barvy. Nejdříve jsme ji považovali jen za pevnější část půdy, hlouběji pod sypkým povrchem. Po dalším odkrývaní však začal objekt nápadně připomínat kosterní ostatky. Je možné že se jednalo o důkaz mimozemského života? Pokusíme se zjistit více ze získaných fotodokumentací.

 

Zápis č. 10: 07.12.2021; 8:42 – Anna Průšová

Po ranní rozcvičce a snídani zahrnující tavený sýr v tubě jsme se od MCC dozvěděli, že dneska budeme zahrnuti na ČT :D. Již jsme natočili pokusné video a nyní se snažím vypracovat jednotlivé odpovědi na otázky, aby nás během rozhovoru nic nezarazilo. Zároveň informace, že máme vše udělat, aby to poté ve výsledku působilo jako živé vysílání, podpořilo moji již starší teorii, že většina ,,živých vysílání“ na ČT doopravdy není natáčena živě.