Maximální výška (km)
35
Minimální teplota (°C)
-55
Vypuštěné balony
4
Doba letu (h)
5

Každoroční součástí ročníku EM je vypuštění stratosférického balonu. Na gondole jsou umístěny experimenty z různých oborů, ať už fyziky, mikrobiologie nebo inženýrství, na kterých se s námi podílejí naši účastníci. Práce na experimentech je nedílnou součástí semifinále a finále, kde se experimenty nejen vymýšlejí, ale také skutečně realizují a připravují na samotný let. Vypuštění stratosférického balónu probíhá vždy v zimních měsících a to ve slovenském městě Partizánske ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity.

Let balonu

Stratosférický balon se při startu naplní héliem, díky kterému vyletí do výšky až 35 km nad zemí, tedy zhruba třikrát výše než civilní letadla. V této výšce pak balon praskne a jeho náklad  s experimenty a technikou se na padáku vrátí zpět na zem. Celý jeho let od startu po přistání trvá několik hodin, po které sbíráme řadu dat z různých senzorů na palubě naší gondoly, například tlak vzduchu, teplotu nebo radiaci. S těmito daty pak pracují naši účastníci během 100hodinové simulované mise na Mars.

 

Znovu a lépe!

I v tomto roce se chystáme vypustit stratosférický balón. Opět ponese vzácný náklad, jímž budou experimenty našich soutěžících. Přihlas se do Expedice, probojuj se do semifinále a balón možná ponese i tvoje dílo!

 

Stratosférický balón je výborná platforma pro výuku technických a přírodních věd. Naši účastníci mají možnost navrhnout vlastní experimenty, které v gondole poletí a podívají se na hranici vesmíru. Cílem je, aby si tak na vlastní kůži zkusili celý proces vědeckého bádání od první myšlenky přes konkrétní návrh experimentu, následnou realizaci až po jeho vyhodnocení.